Flaman Bölgesi’ndeki Tamamen Döngüsel İlk Bina Belçika’da İnşa Edildi

Antwerp’teki inşaat sektöründeki sürdürülebilirlik ve inovasyon için bir yaşam laboratuvarı olan Kamp C ve daha önce seçilen yedi şirketten oluşan bir konsorsiyum, yakın zamanda Westerlo (Belçika)'daki 't Centrum'u tamamladı.

‘t Centrum, Flaman Bölgesi’ndeki tamamen döngüsel olan ilk bina. Üç katlı bina toplam 2.400 metrekarelik alana sahip. Tamamen yeniden kullanılabilir malzemelerden yapılmış, bu nedenle tamamen demonte edilebilir ve başka bir yerde yeniden oluşturulabilir. İnşaatçılar, baştan sona yenilikçi malzemeler, uygulamalar, teknikler ve yeni iş modelleri kullanmışlar.

Kamp C, inşaat endüstrisinde geleneksel süreçlerden döngüsel binaya geçişe büyük önem veriyor. ‘t Centrum, binanın kullanıcılarını ve çevresindeki insanları ve işletmeleri hammaddeleri farklı şekilde kullanmaya teşvik ediyor. Atık akışları minimuma indirilmiş, sürdürülebilir enerji temini ve su yönetimine yönelik yatırımlar yapılmış.

Ekip, bina kullanıcılarının enerji gereksinimlerini azaltmanın yanı sıra farkındalık yaratmaya ve davranış değişikliğini teşvik etmeye de çok dikkat etmiş. Alternatif ortaklık biçimleri, finansman ve iş modelleri ile ilgili deneyimler kamuoyu ile paylaşılacak. Kamp C’nin ‘t Centrum’la amacı, inşaat sektörünü dürtmenin yanı sıra dairesel binaların mümkün olduğunu göstermek.

İyi düşünülmüş dairesel tasarımı ve bilinçli malzeme seçimi, teknikleri ve yenilikçi iş modelleri ile bina, Flaman Bölgesi ve ötesinde döngüsel inşaat için bir katalizör gibi. ‘t Centrum modüler, standartlaştırılmış bir strüktür sistemine göre tasarlanmış. Bu konsept ile konsorsiyum, binanın kolayca taşınabileceğini ve genişletilebileceğini göstermeyi umuyor.

Yapının ahşap strüktüründe yapısal lamine Ahşap ve çapraz lamine ahşap kullanılmış. Sonuç, kolayca uyarlanabilen, genişletilebilen, yenilenebilen, geri dönüştürülmesi kolay ve böylece değerlerini uzun vadede koruyan bir yapı.

“Immobel gibi ofis pazarındaki önemli oyuncular, sürdürülebilir binalara olan talebin önümüzdeki yıllarda artacağını tahmin ediyor. ‘t Centrum’la birlikte alabildiğimiz kadar çok inşaat firması almayı umuyoruz. Bu, hem iklime hem de Antwerp Eyaletindeki ekonomik öncü sektörlerden biri olan inşaat sektöründe istihdama fayda sağlıyor.”
Çalışma ve Ekonomiden Sorumlu Bölge Yürütme Kurulu üyesi ve Kamp C. Başkanı Kathleen Helsen.

 

Etiketler

Bir yanıt yazın