Fikirtepe’de Tüm Düğümler Çözüldü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe'deki kentsel dönüşümü hızlandırmak için bir toplantı düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk’ün katılımıyla gerçekleştirilen ve sadece bölgedeki müteahhitlerin katıldığı toplantının ayrıntılarına Emlaktasondakika.com ulaştı. Toplantıda Fikirtepe’de kentsel dönüşümün önü tamamen açılmış oldu.

3’te 2 çoğunluk kuralı

Bölgede inşaatı bulunan veya inşaat yapımına başlayacak olan tüm müteahhitlerin katıldığı toplantıda 3’te 2 çoğunluğa ulaşamayan alanlar için kamulaştırma sonucuna varıldı. Böylece kentsel dönüşüm projesi yapan firmaların, hak sahiplerinin 3’te 2’si ile anlaşması durumunda inşaatlarına başlamasında yada devam etmesinde sıkıntı yaşamayacak.

Kamulaştırma; hak sahiplerinin 3’te 2’si ile anlaşılamayan bölgelerde, devletin alan değerini ödeyip satın alması anlamına geliyor.

“Fikirtepe’yi şantiye olarak görmek istiyoruz”

Artık inşaatların tamamen başlamasını ve kentsel dönüşümün gerçekleşmesini isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin “Fikirtepe’yi şantiye olarak görmek istiyoruz” dediği öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk’ün “Buraya bu müjdeyle geldik 2/3 olduktan sonra imza vermeyenlerin yerini hemen alacağız. Kentsel dönüşüm Fikirtepe olumsuz algıyı sileceğiz. Yıkık binalar ve çirkin görüntü yok olacak, bölgede çözüme gidişi hızlandıracağız. Tapu için eleman alacağız.” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Etiketler

Bir cevap yazın