Fikirtepe Beş Yıl Sonra Yeni Bir Kent Olacak

Riskli bölge ilan edilmesiyle yeni bir sürecin başladığı Fikirtepe’de son planları bekleyen firmalardan biri olan Nuhoğlu İnşaat’ın Başkanı Ali Nuhoğlu, “Bölge 5 yıl sonra bambaşka hal alacak. Talepte herhangi bir sıkıntı yaşanmaz” dedi.

Fikirtepe’de tıkanan sürecin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın müdahalesiyle açıldığını belirten Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, şu aşamada yeni planların yapılmasını beklediklerini söyledi.

Bakanlığın bölgedeki yoğunluk ve projelerin ilerlememesi nedeniyle bölgeyi riskli alan ilan ettiğini vurgulayan Nuhoğlu, “Bakanlığın sağlıklı bir çalışma yaptığını düşünüyorum. Bölgedeki tüm firmalardan bilgileri toplayıp bölgenin envanterini çıkarıyorlar. Kimler taşınmış, hangi binalar yıkılmış bunlar tespit ediliyor” dedi.

Yeni plan bekleniyor

Bakanlığın, bölgeyi enine boyuna incelediğini ve buna göre bir karar vereceğini dile getiren Nuhoğlu, “Yollar genişletilebilir. Yeşil alanlar artırılabilir. Bir adadan bir başka adaya emsal artırımı yapılabilir. Şu anda bir geçiş dönemi yaşanıyor” dedi.

Bu bilgileri toplayan ve bölgenin envanterini çıkaran Bakanlığın kısa süre içinde karar vermesini beklediklerinin altını çizen Nuhoğlu, şunları söyledi:

“Buradaki amaç süreci hızlandırmaktı ve Bakanlık da öyle yapıyor. Yeni planlamalarla birlikte Fikirtepe’de bazı değişiklikler olabilir. Ama anlaşma sağlayan adalarda hızla projeler gerçekleşecektir. Mesela biz hak sahipleriyle yüzde 100 oranında anlaştık. Bakanlığın bu tür projelere öncelik vermesini bekliyoruz. Yüzlerce insan bir araya gelip bir anlaşma sağlanmışsa bunun ödüllendirilmesi gerek.”

‘Talepte sıkıntı olmaz’

Ali Nuhoğlu, dönüşümle birlikte Fikirtepe’de yaklaşık 50 bin konutun yapılacağını belirterek, talep sıkıntısı yaşanmayacağını ve konutlara alıcıların ilgi göstermesini beklediklerini söyledi.

İlk adada daha önce ön satışa çıktıklarında projeye gelen talepten memnun olduklarını vurgulayan Nuhoğlu, şunları kaydetti:

“Bölge kamunun güvencesinde. Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildi. Biz ön satışa çıktığımızda iyi bir talep almıştık ama bölge şu aşamadan sonra çok daha yüksek talep toplayacaktır. Eskiden bölgeni akıbeti ne olur deniyordu ama artık bu endişeler kalktı. Burası kısa sürede dönüşmeye başlayacak. 5 yıl sonra bambaşka bir görünüme kavuşacak.

Hem yerli hem de yabancı yatırımcıların bölgeye gelmesini bekliyorum. Bu noktada satışa çıkacak projelerin fiyatlandırmasını doğru yapmak ve işlevsel projeler tasarlamak gerekiyor. Biz ön satışa mütevazi kâr marjlarıyla metrekaresi 5 bin liradan satışa çıkmıştık.”

‘Bölgede yüksek rant yok’

Fikirtepe’de firmaların hak sahipleriyle yüzde 55 civarında anlaşma yaptıklarını belirten Nuhoğlu, “Bu inşaat firması açısından yüksek bir maliyet. İnşaatın yapım maliyeti de var. Vatandaşların ise büyük bölümü küçük paydaş. Verilen daireler çok sayıda kişi tarafından paylaşılacak. Orada iki taraf için de fazla bir rant söz konusu değil” diye konuştu.

2 adada yüzde 100 anlaştı

Ali Nuhoğlu, Fikirtepe’de 2 adayla ilgili proje geliştirdiklerini anlatarak, şu bilgileri verdi:

“Birinci adayı yıktık. Burada 200’ün üzerinde hak sahibi var. Bunların hak mağduriyetini gideriyoruz. Bu adadaki projeyle ilgili ön talep topluyorduk ama şu anda durdurduk. Yeni süreç başlayınca hemen satışlara da başlayacağız. İkinci adada da yüzde 100 oranında anlaştık ve aynı şekilde Bakanlığın yeni kararını bekliyoruz.”

Bölgede 64 ada dönüşecek

Fikirtepe’deki toplam ada sayısının 64 olduğunu ve bu adaların tamamının dönüşmesiyle birlikte yeni ve modern bir kent ortaya çıkacağını anlatan Nuhoğlu, “Artık bölge bir bütün halinde dönüşebilir. 2/3 kuralı neredeyse tüm adalarda dönüşümün önünü açacak. 2 yıl içinde yıkılmayan yapı adası kalmayacak” diye konuştu.tness center, restoran ile basketbol, voleybol, futbol sahası olan çok amaçlı spor tesisleri yer alıyor.

Altın Boynuz’a 5 yeni otel geliyor

İstanbul’un en değerli alanlarından birisi olan Altın Boynuz Haliç’e, yeni turizm yatırımları geliyor. Yabancı yatırımcı Amplio’nun 2011 yılında bölgeye Hilton Garden Inn’i getirmesinin ardından, yerli ve yabancı yatırımcılar da turizm projelerini harekete geçirdiler. Bölgede gelecek yıl içinde 5 yeni otel daha hizmete geçmeye hazırlanıyor. Yaklaşık olarak 500 milyon dolarlık turizm yatırımının yapıldığı bölgedeki yatak kapasitesi de 1500’e çıkacak.

Bölgede yakın zamanda faaliyete geçecek otellerden biri, sektörün önemli markalarından Mövenpick. Ayrıca mobilya sektörünün önemli firmalarından yerli Lazzoni de bölgede bir otel yapıyor. İsimleri henüz belli olmayan 3 otelin inşası ise sürüyor.

Haliç Kongre Merkezi, Santral İstanbul, Rahmi Koç Müzesi, MiniaTürk gibi sosyal alanların bulunduğu bölgenin, Maslak, Levent, Taksim, Eminönü, Beşiktaş gibi merkezlere yakınlığı da önemli rol oynuyor. .

Güneşli, İstanbul’un yeni konut merkezi

Güneşli bölgesi, yeni ofis ve konut projeleri ile adından söz ettiriyor. Bunun en önemli nedeni ise Atatürk Havalimanı’nın kuzeyinde TEM ve E-5 Bağlantı Yolu güzergâhında yer alan yaklaşık 600 bin metrekarelik sanayi bölgesinin merkezi iş alanı ilan edilmesi olarak gösteriliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, üretime dayalı tesislerin taşınmalarının yanı sıra, imar planlarında yapılan düzenlemelerle, bölgede yeni projelerin hayata geçirilmesinin, bölgeyi yeni bir çekim merkezi haline getirdiğini söyledi.

Erilkun, Güneşli’nin önemini arttıran başka unsurlarında bulunduğunu belirterek, “Güneşli bölgesini cazip kılan en önemli unsur elbette ki konumu. Güneşli’nin Atatürk Hava Limanı’na yakın olması ve Basın Ekspres Yolu’yla E-5 ve Tem bağlantı yollarına yakınlığı bölge için önemli bir avantaj” dedi.

Ayrıca bölgeden geçen metronun Güneşli için diğer olumlu bir özellik olarak öne çıktığını anlatan Erilkun, “Bölgede geliştirilebilir alanın bulunması ve bu konuda bakir olması da yeniden yapılanmanın rahatça gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor” diye konuştu.

Erilkun, şunları söyledi:

“Bölgede tamamlanan Ağaoğlu My Residence ve Güneşli Park Projeleri bölgedeki hareketliliğin ilk başlangıcı oldu. Nurol, Babacan, Saray, Kavi, Mutlu, Gül ve Sur Yapı gibi firmaların yaptıkları projelerde karma uygulamaları görebilmek mümkün. Devam eden projelerle yaklaşık 3000’e yakın konut stoğu ortaya çıkacak.”

Etiketler

Bir cevap yazın