Expo 2020 Dubai Kanada Pavyonu’ndaki Enstalasyon: TRACES

Expo 2020 Dubai Kanada Pavyonu'nda yer alan TRACES sanat enstalasyonu, iklim değişikliğinin ekosistemler için yarattığı tehditler hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor. 

Expo 2020 Dubai Kanada Pavyonu’nun zemin katında yer alan çok yönlü, düşündürücü bir sergi olan TRACES, mimari şekil ve formların sınırlarını aşan anlamlı projelerle tanınan Montrealli bir firma olan KANVA tarafından üretilmiş.

Pavyon giriş salonuna giden “Plaza” alanını doldurmak için Global Affairs Canada tarafından görevlendirilen ve Kanada Ulusal Film Kurulu (NFB) tarafından görevlendirilen KANVA, Kanada’nın Expo 2020 ve Expo 2020 Dubai’nin Fırsat, Hareketlilik ve Sürdürülebilirlik temalarına katılımıyla uyumlu bir kamu kurulumu tasarlamak için ulusal, hem de evrensel bir yaklaşım benimsiyor.

“TRACES konsepti, Expo alanlarının sürdürülebilirlik bölümünde Kanada Pavyonu’nun konumu ve ana serginin Kanada manzaraları ve doğal çeşitlilikten ilham almasıyla başladı. İklim değişikliği ve küresel ısınmanın aynı manzaralara ve daha özel olarak bu arazilerde yaşayan türlere yönelik oluşturduğu tehditleri vurgulayacak bir şey yaratmak istedik.”

Proje, uzun süredir KANVA tarafından benimsenen temel değerlerle bir akor oluşturmuş ve firma, gezegenin sakinleri arasındaki ilişkileri yeniden yorumlayan daha parlak bir geleceğin peşinde kalpleri, kafaları ve elleri birbirine bağlama misyonunu üstlenmiş. Sanatsal ve şiirsel ama aynı zamanda dokunaklı ve anlamlı bir konsept geliştirirken, mesajlarının -büyük, kolektif bir hareketle gökyüzünde dönen kuşların yükselen cıvıltısı- özünü yakalayan bir görseli benimsemeden önce küresel ısınma ve habitat bozulmasının birçok yönünü inceliyor.

KANVA’nın ifadesi, insan gelişiminin geleneksel doğrusal grid sistemine karşı, Kanada Pavyonu’nun plaza alanlarına görünüşte rastgele bir şekilde yayılmış sekiz kutudan oluşan bir dizide ortaya çıkıyor.

20 x 20 x 20 cm boyutlarındaki her müze kutusu, sanatçı Étienne Paquette ile geliştirilen multimedya etkileşimleriyle tamamlanan, süspansiyon halindeki dinamik yaşamın güzelliğini bünyesinde barındıran değerli bir nesne içeriyor. Ziyaretçiler pavyonun giriş holüne doğru ilerlerken, çeşitli çok-duyulu keşif ve kendine mal etme deneyimlerinden geçmeye davet ediliyorlar.

Mücevher, fosilleşmiş kuşları, onları güzel ama sorunlu mücevherler olarak sunan entegre aydınlatma ile bir kaide üzerine yerleştirerek sohbeti başlatıyor. Yolculuk, dikey bir manzara içinde kuşların hareketini vurgulayan, olağanüstü şekilde filtrelenmiş bir ışık duvarına sahip, ölçek açısından en etkileyici olan “Yakınlık”a geçiş yapıyor.

Anıt, ziyaretçilerin kendilerini yok olmuş bir türü onurlandırırken buldukları yatay bir mezarı simgeleyen daha duygusal bir akor vuruyor. Entegre aydınlatmaya sahip dikdörtgen taban, fosilleşmiş kuşları çarpıcı bir ahşap tabaka manzarası üzerinde gezinirken sergiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın