Evin Kalbinde Bir Yüzme Havuzu

Fernanda Marques Arquitetos Associados tarafından tasarlanan Panorama House, São Paulo’da bulunuyor. Roca Türkiye, multi disiplinler tasarım anlayışı ile sade ve çağdaş projeler üreten mimar – tasarımcı Fernanda Marques’i ağırlıyor. Mimar İdil Kantarcı'nın moderatörlüğünü yapacağı etkinlik 18 Mayıs Salı günü saat 18:00'da başlayacak ve Arkitera'nın Youtube kanalından ve LinkedIn hesabından yayınlanacak.

Proje, ev sahibinin evinde bir yüzme havuzuna sahip olma arzusundan doğmuş. Brezilyalı mimar Fernanda Marques ev sahibinin bu isteğini havuzu, oturma odasına yerleştirerek yanıtlamış. Böylelikle ortaya güçlü, zamanın tadını çıkarılmasına izin veren bir yandan da gerilim unsuru yaratan bir tasarım ortaya çıkmış.

“Daireyi çocuğu olmayan bir çift için tasarladım. Sahibi finans piyasasında çalışıyor ve hevesli bir sanat koleksiyoncusu. Ernesto Neto, Edgard de Souza, Manoel Rio Branco, Zerbini, Tunga gibi hayranlık duyduğum sanatçıların eserlerinin sahibi.”

477 m² alana sahip daire iki kata ayrılmış. Alt katta oturma odası, yemek odası ve mutfak; üst katta ise ana ve misafir yatak odaları, spor salonu, ofis ve yüzme havuzuna erişim bulunuyor. Bir asma kat, ana yatak odası ile oturma odası ve cam yüzme havuzu arasındaki katları birbirine bağlıyor.

Mal sahibinin tüm sanat eserlerini uyumlu ve akıcı bir şekilde barındırmak ve koleksiyonun gelecekteki büyümesine imkan vermek için, Fernanda Marques’in minimalist bir tasarım anlayışı benimsemiş.

Aydınlatma koleksiyonu öne çıkarmak için özenle tasarlanmış. Alt katta, tek bir raylı aydınlatma rayının birkaç noktayı aydınlattığı ve koleksiyonun gelişmesine imkan veren bir galeri oluşturulmuş.

“Havuz yapısını inşa etmek, projenin en zorlu yönüydü. Sonucu elde etmek için çok kalın, ithal cam kullanıldı ve onu kurmak için özel işçilik gerekiyordu. Geriye dönüp baktığımda, buna değer olduğunu düşünüyorum. Ne sahipleri ne de ben daireyi onsuz hayal edemiyorum. Bir dereceye kadar eve başka bir sanat eseri sağladığımı düşünüyorum.”

Fernanda Marques: Çağdaş ve Disiplinler Arası Tasarım Etkinliği

Etiketler

Bir cevap yazın