European Prize for Urban Public Space’i Kazanan Proje Açıklandı

Center of Contemporary Culture of Barcelona tarafından düzenlenen, Avrupa şehirlerinin kamusal alanlarında yaratım ve dönüşümün en iyi örneklerini ödüllendiren "European Prize for Urban Public Space"i, Catharijnesingel projesi ile OKRA landschapsarchitect kazandı.

Jüri, kanalın yeniden inşasının ve kıyısı boyunca uzanan doğrusal bir parkın tasarlanmasının, bu yeni iklim çağında şehirlerimizin hayatta kalması için örnek bir müdahale olduğunu düşünüyor.

Catharijnesingel Hakkında

Bir restorasyon projesi olan Catharijnesingel ile caddeyi işgal eden araç trafiği ortadan kaldırılıyor ve şehre yeni bir kamusal alan kazandırılıyor. Ekip, Catharijnesigel’i eski doğal halini yeniden canlandırmak için suyu tekrar kullanıyor ve bisikletçiler ve yayalar için erişilebilir hale getiriyor. Proje, suyu ve biyolojik çeşitliliğini geri kazanarak şehrin niteliklerini canlandırmanın seçkin bir örneğini sunuyor.

Tasarım sürecinde doğanın gelecekte nasıl gelişeceği öngörülmüş ve ağaçlar, bitki örtüsü, döşeme malzemeleri ve sokak mobilyaları gibi tüm unsurlar çevreden ilham alınarak titizlikle seçilmiş. Küresel iklim krizinin mevcut durumunda önemli bir rol oynayacak yeni, doğal ve sağlıklı bir mikro iklim meydana getirilmiş.

Catharijnesingel

European Prize for Urban Public Space 2022 Finalistleri Açıklandı

 

Etiketler

Bir yanıt yazın