“ETMK Geçmişten Günümüze Beyoğlu’nda Tasarım” Sergisi ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM ) Açıldı

Yoğun ilgi gören açılışa Beyoğlu Belediye Başkanı Sn. Ahmet Misbah Demircan, ETMK Başkanı Sn. Ayberk Yağız, İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Sn. Ayhan Enşici, Müze Yöneticisi Sn. Burçak Madran ve Proje Koordinatörü Sn. Gamze Güven konuşmacı olarak katıldı.

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği (ETMK), Türkiye’de özgün ürün tasarımı konusunda geçmişten günümüze gerçekleşen üretim ve tasarım süreçlerinin kaydını tutmak, üretici ve tasarımcılara dair nesne ve arşiv malzemesini bir araya getirerek bir tasarım belleği oluşturmak üzere web üzerinde Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi’ni (ETSM) hazırladı ve kullanıma açtı.

Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi’nin koleksiyonunun temelini ETMK’nın bugüne kadar düzenlediği etkinliklerde yer alan ürünler oluşturuyor. Koleksiyon geliştirme çalışmalarında izlenen yol, günümüzden başlayıp geçmişe doğru uzanan bir bakış içinde Türkiye’de endüstriyel tasarım geçmişinin bütünsel belleğini oluşturabilecek, özgün tasarım örneklerinin ve/veya belgelerinin derlenerek izleyiciye sunulması.

İnternet ortamında, 1000 ürünün yer aldığı koleksiyonuyla hizmet vermeye başlayan ve web adresi www.etsm.org.tr olan ETSM’nin bir diğer önemli çalışması ise Türkiye’de endüstriyel tasarımın doğrudan ve dolaylı bağlamlarını olabildiğince belirleyerek, bütünsel bir bellek okuması sağlamak. Buradan hareketle hazırlanan ETSM Endüstriyel Tasarım Kronolojisi, Türk tasarım tarihi gelişiminin ana hatlarını göstermeyi amaçlıyor. Çizelge, Türkiye’nin ekonomik, politik ve kültürel alanlarındaki gelişimini dünyadaki gelişmelerle birlikte sunabilmek amacıyla, Dünyada Endüstriyel Tasarım, Türkiye’nin Dönüşümleri, Türkiye’de Endüstriyel Tasarım ve Türkiye’de Endüstriyel Üretim başlıkları altında dört bölüme ayrılarak hazırlanmış.

“ETMK Geçmişten Günümüze Beyoğlu’nda Tasarım” sergisi, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde açıldı

“ETMK Geçmişten Günümüze Beyoğlu’nda Tasarım” sergisi, Beyoğlu’ndaki modernleşme içinde izlenebilen yerli ya da yabancı endüstriyel tasarım nesnelerinin, bunların satıldığı, kullanıldığı yerlerin izleriyle birlikte hatırlandığı bir sunum olmayı amaçlıyor. Çeşitli özel ve kurumsal koleksiyonlardan derlenen “ETMK Geçmişten Günümüze Beyoğlu’nda Tasarım” sergisi, bir yandan Beyoğlu’nun yaratıcı dünyasından izler yansıtırken, aynı zamanda endüstriyel tasarım tarihimizden noktasal kesitleri de göndermelerde bulunuyor.

Sergide, özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren modernliğin, eğlencenin adeta ışıltılı bir merkezi olan Beyoğlu’nun tasarım vurgusu taşıyan hayat tarzı, modaları ve üretim çeşitliliği, günümüze uzanan bir süreçte, dönem objeleri, efemera ve fotoğraflar aracılığıyla izleyiciye sunuluyor.

‘ETMK Geçmişten Günümüze Beyoğlu’nda Tasarım’ Sergisi ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı 2010 yılı Kâr Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenmektedir. Beyoğlu Belediyesi iştirakçi olarak; TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi), Arzum, Gürallar Art Craft, Ersa ve Armaggan da sektörel sponsorlar olarak projeyi desteklemektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın