Etlik Sağlık Kampüsü Türkiye’nin Cleveland’ı olacak

Ankara Etlik'te yapılacak entegre sağlık tesisi ihalesini kazanan Türkerler Holding projeyi İtalyan ortağı Astaldi firması ile yürütecek.

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, Etlik Entegre Sağlık Kampüsünün dünyanın en büyük sağlık merkezi olacağını belirterek, “Ankara ABD’nin Ohio eyaletine bağlı Cleveland gibi yurtdışından hasta kabul eden merkez haline gelecek. Türkiye’nin Cleveland’ı olacak” dedi.

Türker, 2014 sonunda tamamlanacak Etlik Entegre Sağlık Kampüsünün işletmeye açıldığına 10 bin kişiyi istihdam edeceğini söyledi.

Kampüs için geçtiğimiz günlerde yapılan ihaleyi İtalyan Astaldi ortaklığında alan Türkerler Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Türker, projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara için açıkladığı projelerin en önemlisi olduğunu kaydetti.

Kazım Türker, Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’nün 1.400 dönümden oluştuğunu, 2,4 milyar lira yatırım maliyetiyle inşa edileceğini, Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Dışkapı Çocuk Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi ve Dr. A.Y. Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinin de taşınarak 2014 yılı sonunda bitecek kampüste yer alacağının bilgisini verdi.

Projenin Public-Private-Partnership (PPP) modeliyle Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı bünyesinde hayata geçirileceğini bildiren Türker, Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsünde 100 ameliyathane olacağını, son teknoloji cihaz ve ekipmanla hizmet verileceğini kaydetti.

PPP modelinin Türkiye’de ilk kez denendiğini anlatan Türker, ortağı İtalyan Astaldi firmasının İtalya’da aynı modelle 6 hastaneyi geliştirdiğini belirtti ve Etlik’te yapılacak entegre sağlık kampüsü için en iyi teklifi vererek yıllık 319 milyon lira ile Astaldi – Türkerler Ortaklığı olarak ihaleyi kazandıklarını bildirdi.

Enerjiye 375 milyon dolar yatırdı

Öte yandan Türkerler Holding Enerji Grubu’nun yenilenebilir enerji konusunda da yatırımlarını sürdürdüğünü anlatan Kazım Türker, rüzgar enerjisi alanında 67 adet proje ile Türkiye’de en fazla rüzgar enerjisi için lisans talebinde bulunan enerji grubu olduklarını söyledi.

Kazım Türker, yenilenebilir enerjide jeotermal ile de ciddi olarak ilgilendiklerini söyledi. Çalışma kapasitesi açısından en verimli yenilenebilir kaynağın jeotermal olduğunu anlatan Türker, 2011 Şubat ayında yaptıkları sondaj aramaları sonucu Manisa – Alaşehir’de Türkiye’nin en verimli jeotermal sahasını devreye aldıklarını kaydetti. Bu sahada açtıkları ilk kuyunun elde edilen 14 Megawatt (MW) kapasite ile Türkiye’nin en verimli kuyusu, sahanın da 75 MW ile Türkiye’nin en verimli sahası olduğunu ifade etti.

Kazım Türker, hali hazırda Alaşehir’deki 3 arama kuyusunda toplam 28 MW kapasiteli, yılda 235 milyon kilovatsaat (KWH) saat elektrik enerjisi üretecek kaynak keşfi yapıldığını, 50 milyon dolarlık santralin 1 yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.

Hedeflerinin jeotermal sahalarında 150 MW’lik kurulu güce erişerek yılda 1.260 milyon KWH elektrik enerjisi üretmek olduğunu bildiren Türker, projenin toplam bütçesinin 375 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Türkerler Holding tekstil sektöründe başladığı iş yaşamına 1993 yılında Türkerler İnşaat’ı kurarak devam etti. Holdingin yenilenebilir enerji üretimi, doğalgaz dağıtımı, tekstil, bilişim ve petrol sektörlerinde iştirakleri bulunuyor.

İzmir Karşıyaka’da Emlak Konut GYO ile birlikte hasılat paylaşımı modeliyle içerisinde 521 konut, 184 ofis ve alışveriş merkezlerinden oluşan Park Yaşam Mavişehir Projesinin yatırımına başlayan Türkerler, tekstil konusundaki faaliyetlerine ise bünyesindeki iki ayrı şirket ile devam ediyor

Etiketler

Bir yanıt yazın