Eskişehir’de Kamusal Bir Proje: Hamamyolu Urban Deck

Yazgan Tasarım tarafından Eskişehir Odunpazarı'nda tasarlanan kentsel tasarım projesi, tarihi Hamamyolu Caddesi'nin mevcut dokusuna modern bir dokunuş kazandırmayı ve kent merkezini yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Yazgan Tasarım, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde bir kentsel tasarım projesi hazırladı. Uygulamasına başlanan proje, 16-17 Kasım tarihlerinde Berlin’de düzenlenecek olan WAF 2016’da “Civic – Future” kategorisinde finalde yarışacak.

Sadece yayaların kullanımına açık olan Hamamyolu Caddesi’nde tasarlanan projede tasarım elemanları olarak, ahşap malzemeden zemin ve peyzaj mobilyaları, bitkisel elemanlar ve su öğelerine yer verilmiş; bununla birlikte Odunpazarı’ndan Porsuk Nehri’ne kadar uzanan yeşil bir yaya aksı oluşturulmak istenmiş. Üç boyuta çıkılarak yaratılan kentsel platform, yayaların sadece yatayda değil; üst geçitler, alt geçitler, rampalar ve zemin altı bahçeler ile düşeyde de hareket etmelerini sağlayarak kent dokusuna dair farklı bir deneyim edinmelerini amaçlıyor.

Proje, belirli temalara dayanan 9 ana bölümden oluşuyor: Alaaddin Parkı (zon 1), Cam Sergi Alanı (zon 2), Güvercin Alanı (zon 3), Kafe-Oturma Alanı (zon 4), Ziya Paşa Caddesi Üst Geçiti ve Hamamyolu Sergi Köprüsü (zon 5), Çocuk Oyun ve Sergi Alanı (zon 6), Oturma Alanı (zon 7), Buhar Havuzu Alanı (zon 8) ve Sarmaşık Altı Geçiş Alanı (zon 9). Bütün bu bölümler birbirlerine alanın tam orta aksından 1,5 km uzunluğunda kesintisiz cam paledyen bir yüzeyle bağlanıyor.

Etiketler

1 Yorum

  • emre-ozkan says:

    Çocukluğumun geçtiği Yediler Parkının yaklaşık %70-80’i yeşil alandı. İçinden de oradan yüzyıllardır akan, Kanuni dönemi nakkaşlarından Matrakçı Nasuh’un minyatüründe de gördüğümüz bir dere geçerdi. Orası gerçekten yeşil bir yaya aksıydı. 90’lı yıllardaki düzenlemelerle yesil alan miktarı giderek azaldı, sonra dereyi de kapattılar. Şimdi bu projeyle parkın %70-80’inin güverteye (!) dönüştürülmesi öneriliyor, “Yediler Parkı”‘nın adı da “Urban Deck” olmuş. Malesef.

Bir cevap yazın