Eski Şimdi Daha Yeni

Ocak ayından itibaren iki ay süreyle yayında olacak proje dosyası "Eski Şimdi Daha Yeni" de, eski yapılara yeni hacimler eklenerek, işlev değişikliğine veya dönüşümüne gidilen projeleri inceleyeceğiz.

“The Old is the New Black” diyor, yeni proje dosyamıza başlıyoruz. Eski Şimdi Daha Yeni proje dosyasında, eski yapılara gelen ek bina projelerini inceliyoruz. Ev ölçeğinden kamu yapılarına kadar uzanan bir yelpazede inceleyeceğimiz projelerde; bazen eski binaların fonksiyonlarıyla beraber tamamen yeni baştan ele alındığını, bazen ise varolan fonksiyonu besleyen ek bina önerilerini göreceğiz.

Bu anlamda dosyada; eski binaları sadece bir kabuk olarak kullanıp, yapıyı tamamen yeni bir iç mekan kurgusuyla ele alan ve dönüştüren anlayıştan örnekler de olacak; binanın programını destekleyen yeni hacmi, binanın estetik ve işlevsel bütünlüğüne müdahale etmeden enjekte eden daha eklektik anlayışlar da.

Bu iki yaklaşım arasındaki skalada konumlanan projelerde eskinin yeniyle nasıl bir arada var olabileceğini araştıracağız. Eklenen yapıların mimari dili incelendiğinde, bazen “ben buradayım” diyecek kadar çağdaş ve ayrıksı bazense görünmez olmaya çalışan yenilerle karşılaşacağız. Hepsinin ortak özelliği ise günümüz malzemeleri ve yapım teknikleriyle inşa edilmiş olmaları olacak. 

Koruma ve yıkım arasındaki tartışmalara  her gün bir yenisinin eklendiği günümüzde, çoğunlukla ekonomi temelli olan tartışmaları mimarlığa kaydırarak “ne gibi alternatif çözümler olabilir?” sorusunu tartışacağız.

Yıkmak ve yapmak arasında bir yerlerde belki de daha çok uzmanlık ve bilgi birikimi isteyen bir alanda, tarihsel simgelerin yüzeysel ve politik yeniden kullanımlarının ötesinde, daha korumacı ama yine de daha yapıcı olunabilir mi?

İki ay boyunca, Eski Şimdi Daha Yeni dosyası kapsamında yayınlayacağımız projelere Eski Şimdi Daha Yeni etiketimizin altından ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın