Eski Banka Binasında Yeni Nesil Ortak Çalışma Alanı

Neo-klasik bir yapı olan banka, Montreal’in yeni ortak çalışma alanı Crew Collective’e gösterişli bir mekan sunuyor.

Genç ve yenilikçi bir şirket terkedilmiş bir yapı olan Royal Bank’ın zemin katını; ortak kullanılan ofislerin, kafenin ve şirket yönetim biriminin olduğu bir mekana dönüştürme görevini mimar Henri Cleinge’e verdi.

Cleinge, mermerden yapılmış döşeme zeminini ve tonozlu tavanı; orjinal pirinç aksesuarları ve ışıklandırma elemanlarıyla beraber tamir etti.


“Bu, varolan kabuğu fazla zorlamadan yapılan ihtiyatlı bir müdahale.” sözleriyle projeyi açıklayan mimar, “Yeni ve eski arasında ince bir denge kurmak çok önemliydi. Eskinin temel unsur olarak kalması gerekiyordu; fakat yeniden de teviz verilemezdi.” diye ekliyor.


Bir zamanlar Kanada’nın en uzun binası olan Royal Bank Tower 1928’de, Saint-Jacques Caddesi şehrin kendine ait  Wall Street’i olarak ünlenmişken inşa edilmiş. Bina, 2010 yılından beri kullanılmıyormuş. 


Şimdi yeniden kullanıma açılan mekan eski hayatından kalan küçük sırları açığa vuruyor, eskiden bordro fişi yazmak için kullanılan banklarda şimdi kahve içiliyor.

Vezne bankoları, kamuya açık kafe ile ofis mekanını ayırmak için kullanılıyor. Pirinç kaplı çelik bölmeler ve cam duvarlar, ilave toplantı odalarını şekillendiriyor. 


Projede camın tercih edilmesini ise projenin mimarı Cleinge şöyle açıklıyor:

 “Cam önemli bir eleman, çünkü hem mütevazı hem de modern; geçirgenliği, eski ve yeni bütün elemanların görünür olmasını sağlıyor. Cam, mekanı daha küçük bölümlere ayırmak yerine, bütün mekanın algılanmasına izin veriyor.” 

Etiketler

Bir yanıt yazın