Emre Arolat Architecture, “Le Lantern” ile Seul Mimarlık ve Kentsel Tasarım Bienali’nde

Bu yıl dördüncü defa düzenlenen ve Seul Mimarlık ve Kentsel Tasarım Bienali'ne davet edilen Emre Arolat Architects - EAA, "CROSSROADS - Building The Resilient City" kapsamında ürettiği Le Lantern adlı yerleştirmesi ile sergi alanında yer alıyor.

Önümüzdeki dönemde kentlerin dirençliliği ve sürdürülebilirliği konusunu omurgasına alan bienal sergisi, bu yıl Fransa’nın önde gelen mimarlarından Dominique Perrault tarafından düzenlendi.

Emre Arolat Architects – EAA tasarımı Le Lantern, uzaktan ilk bakışta yansıtıcı siyah gövdesi üzerindeki parlak delikleriyle gizemli bir nesne gibi duruyor; ne bilgi veriyor, ne de herhangi bir etkileşim öneriyor. Le Lantern’e yaklaştıkça tasarım, yavaş yavaş sofistike bir soyut nesne olmaktan çıkıp bilgilendirici bir araç olmaya geçiyor. Rastgele delikleri ve delikler üzerindeki süslü görselleri algılayacak kadar yaklaşıldığında, ziyaretçileri The Museum Hotel Antakya’nın hikayesiyle aydınlatıyor.

SANAA, Mecanoo, West 8, Kengo Kuma, Toyo Ito gibi mimarlık gruplarının da yer aldığı “Cities Exhibition” kategorisinde yer alan Le Lantern, Ekim ayı sonuna dek Seoul Dongdaemoon Design Plaza’da sergilenecek.

Etiketler

Bir cevap yazın