Empire State ‘en yüksek’ unvanını kaybedecek

İkiz Kuleler'in yerine inşa edilen 541 metrelik yeni gökdelen, Empire State'in 'New York'un en yüksek binası' unvanını elinden alacak.

1931 yılında inşa edilen ve 471 metre yüksekliği ile o güne kadar dünyanın en yüksek binası olan Chrysler Building’i geçen Empire State; World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi) binasının 1972 tarihindeki açılışına kadar dünyanın en yüksek binası olarak kaldı, 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırıları sonucu World Trade Center binaları yıkılınca da New York’un en yüksek binası unvanına sahip oldu.

Manhattan Fifth Avenue’de 33. ve 34. caddelerin arasında yer alan Empire State binasının, 6 yıl önce inşası başlayan ve ilk olarak Freedom Tower adı ile anılan gökdelen bitince ‘en yüksek’ unvanını kaybetmesi bekleniyor.

100. kata ulaşan One World Trade Center’ın inşaatından sorumlu direktör Patrick Foye, Reuters’a yaptığı açıklamada, “İzinlere bağlı olarak, Empire State binasının yüksekliğini aşmayı öngörüyoruz” dedi.

2013’te tamamlanacak gökdelen; anteniyle birlikte 541 metre yüksekliğiyle 2001’de yıkılan 526 metre yüksekliğindeki İkiz Kuleler’den de yüksek olacak.

Etiketler

Bir cevap yazın