Empatiye Dönüş: Birden Fazlası İçin Tasarım

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından hazırlanan 5. İstanbul Tasarım Bienali kitabı "Empatiye Dönüş: Birden Fazlası İçin Tasarım", Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı.

Tasarım insanlarla diğer türler arasında yeni sosyalleşme biçimleri ortaya çıkarabilir mi?

Tasarım, bir krizle karşı karşıya olan küresel endüstriyel modele dayanıklı bir alternatif inşasında nasıl bir rol oynayabilir?

Daha sürdürülebilir yarınlara çıkan yolları oluşturmak için ne yapabiliriz?

5. İstanbul Tasarım Bienali küratörleri Mariana Pestana, Sumitra Upham, Billie Muraben ve bienalin katılımcıları, “Empatiye Dönüş: Birden Fazlası İçin Tasarım” başlıklı kitapta bu soruların cevaplarını arıyor.

İklim krizinin aciliyeti ve COVID-19 pandemisiyle tüm dünyaya yayılan toplumsal yoksunluk hâli sürerken geliştirilen ve İKSV ile Yapı Kredi Yayınları ortaklığında yayımlanan kitap, tasarıma empati üzerine temellenen yeni bir rol biçme arayışındaki fikirleri ve projeleri bir araya getiriyor. Tasarım, burada tesirlerin ve izlenimlerin aracısı olarak, esas amacı özen göstermek olan bir pratik şeklinde sunuluyor. Tasarımcılar, bizi hem birbirimizle hem de etrafımızdaki dünyayla, diğer türlerle, toprakla, suyla, hatta kâinatla bir araya getirmek üzere duyusal, diplomatik, bazen de tedavi edici işlevleri benimsiyor.

Okurlar bu kitapta etraflarındaki dünyayı yeniden yorumlamak, onunla yeniden bağ kurmak için yeni fikirler, ütopyacı öneriler, aynı zamanda da pratik çözümler bulacak. Yiyecekleri hem insanlar arasında hem de insandan fazlasıyla ilişki kurmaya dönük önemli bir etkileşim mecrası olarak ele alan tasarımcılar, bilinçli olarak çok ölçekli, bağırsaklarımızda yaşayan görünmez mikrobik canlılardan tarımsal faaliyetlerin dönüştürdüğü engin peyzajlara dek uzanan âlemlerde faaliyet gösteriyor. Birden Fazlası İçin Tasarım, sadece ortalama kullanıcıyı ya da müşterileri değil, herhangi bir tasarım sürecine özgü pek çok bileşeni ve karmaşık engelleri hesaba katıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın