Emlak Konut “Yeni Şehir” için Yabancı Ofislerden Teklif İstiyor

"Yeni Şehir" olarak adlandırılan ve 3. Havalimanı çevresinde kurulacağı konuşulan yeni yerleşim alanının planlarının elde edilmesi amacıyla Emlak Konut'un yabancı 10 civarında projelendirme ofisinden teklif aldığı konuşuluyor.

Gazetelerde belli belirsiz haberleri çıkan Yeni Şehir’in 40-50.000 hektarlık bir alanı kaplayacağı belirtiliyor. Bu alanın İstanbul’un kuzeyinde yer alan tüm orman alanları ve kömür madenlerinden geriye kalan göletlerin tümünü kapsayacağı düşünüldüğünde devam eden çalışmanın ölçeği çok daha iyi kavranabilir.

Arkitera Mimarlık Merkezi’ne ulaşan haberlerde teklif vermesi için davet edilen kurumlar arasında Gensler, Henning Larsen, HOK, MVRDV, RMJM, SOM ve SHCA’nın adı geçiyor.

Adı geçen tasarım ofislerinden Gensler, yakın zamanda Ataşehir Finans Merkezi’nin master plan tasarımını yapmıştı. RMJM ve SHCA’nın ise Türkiye’de yerleşik ofisi ve tamamlanmış projeleri var.

Nitelikli yabancı katkısının Türk mimarlık ortamı ve sonucunda fiziksel çevrenin kalitesi için yararlı olduğuna inanıyoruz. Ancak gerek sürecin şeffaf olarak yürütülmemesi gerekse davetin Türk mimarlık ofislerine kapalı olması nedeniyle devam eden süreç hatalar barındırıyor.

“Kuzeydeki orman alanlarında yerleşim olur mu? İstanbul kuzeye doğru büyümeli mi?” gibi sorular varlığını devam ettiriyor, ancak görülen o ki kamu otoritesi her şeye rağmen İstanbul’un kuzeye doğru gelişimini devam ettirecek. Yukarıdaki yazı, mevcut koşullar içinde kaleme alındı, bu notun eklenmesi de doğru olacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın