Emek Sineması’nda Neler Olacak?

Emek Sineması sürecini etkileyen yeni yargı kararını değerlendiren Mimarlar Odası avukatı Can Atalay, ‘Emek Sineması için mücadele edenlerin önüne yepyeni bir olanak doğdu. Bu karardan sonra Emek’i kazanmaya bir adım daha yaklaşıldı’ diyor.

Kapatıldığı 2009 yılından, yıkıldığı geçen mayıs ayına kadar hem Türkiye’de hem yurtdışında binlerce sinemaseverin yerinde korunması gerektiğini vurguladığı tarihi Emek Sineması’yla ilgili yeni bir yargı kararı alındı.

Danıştay, TMMOB Mimarlar Odası’nın projenin iptali için Kültür Bakanlığı’na açtığı davada yerel mahkemenin red kararını bozarak, dava dosyasını yerel mahkemeye geri gönderdi. Bu gelişmenin ardından İdari Mahkeme davayı yeniden görecek. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait Emek Sineması, hukuki süreç devam ederken projenin sahibi ve uygulayıcısı özel Kamer İnşaat tarafından mayıs ayında yıkıldığı için yerel mahkemeden Mimarlar Odası lehine çıkabilecek bir kararda neler olacağı sinema severlerin aklındaki soru. Çünkü Emek’in duvar süsleri söküldü, bina yıkıldı.

Emek Sineması sürecini etkileyen bu gelişmenin ardından Mimarlar Odası avukatı Can Atalay kararı “Emek Sineması için mücadele edenlerin önünde yepyeni bir olanak doğdu. Bu karardan sonra Emek Sineması’nı kazanmaya bir adım daha yaklaşıldı,” cümleleriyle yorumladı.

‘Karar, haklılığı teyit etti’

Sürecin en başından itibaren konuyu yakından takip eden konunun uzmanı sinema yazarı Senem Aytaç ise mahkeminin kararının gecikmiş olduğunu söyledi: “Ama karar, mücadelenin haklılığını bir kez daha teyit etmesi ve sürecin geleceği açısından önem taşıyor. Sulukule gibi örnekler maalesef bize gösteriyor ki, hukuki kazanımlar her zaman yıkım gerçekleştikten, geri döndürülemez hasarlar verildikten sonra geliyor, böylece de işlevsizleşiyor.”

Emek Sineması davasında da hukukun yıkımının gerisinde kaldığını belirten Aytaç, “Emek Sineması mücadelesi her zaman sinemasına, şehrine sahip çıkanların kararlılığı ve inadıyla ilerledi; bundan sonra da aynı şekilde devam edecek,” dedi. Kendisinin de dahil olduğu Emek Sineması için mücadele edenlerin belediyenin Kamer İnşaat’a verdiği proje ruhsatının iptal edilmesini talep ettiğini söyleyen Aytaç, “Emek Sineması’nın kapısı sokağa açılan haliyle yeniden yapılması, ticari bir kuruma ait olarak değil, sinema alanında emek veren tüm bileşenlerin ortak kullanımıyla, kamu yararını gözetecek bir mekân olarak yeniden açılması talebimizde de ısrarcıyız” dedi.

Kamer İnşaat ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Etiketler

Bir cevap yazın