Ekvador’da Geçirgen Cepheli Bir Ev: Edificio Criba

Rama Estuido tarafından tasarlanan Edificio Criba, Ekvador’un Ambato şehrindeki bir yerleşim bölgesi olan San Antonio’da inşa edilmiş.

Proje, karmaşık bir geometriye sahip bir arsa üzerinde inşa edilmiş. Bunun yanı sıra alanın arka tarafında yer alan bir evin de korunması istenmiş.

Bu bölgede yaşayan ev sahipleri zaman içerisinde değişmiş ve eskiden var olan birleşik mahalle ruhunun yerini; topluluk ve kamusal alandan yoksun, duvarlarla çevrili bir mahalle almış. Ofis, 400 metrekarelik binanın çevresine birleşik bir duvar örmek yerine, sakinlerin sokağı görebileceği geçirgen bir cephe tasarlamış.

Üç katlı binanın ön cephesi, üç konutun dış teraslarına gölge sağlayan dikey ahşap panjurlarla kaplanmış. İçeride, çelik asma metal kablolardan yapılmış açık bir merdiven oluşturulmuş.

Aydınlık avlular ayrıca tüm alanları merkezileştirerek mekanlarda çapraz havalandırmaya izin vermek üzere tasarlanmış. Evde temel bir ısı noktası olarak kabul edilen mutfak, yatak odalarını ve sosyal alanları birbirine bağlayan bölümlerin eklemlendiği bir mekan olarak planlanmış.

Buna ek olarak, her bölümde bir ana yatak odası ve bu alanı kullanıcıların ihtiyaçlarına göre çok amaçlı bir odadan iki bağımsız yatak odasına dönüştürebilen bir dizi sürgülü döner panele sahip esnek bir ikincil alan oluşturulmuş. Proje yapısal olarak üç adet hafifleştirilmiş levhayı destekleyen betonarme diyaframlarla tasarlanmış.

Tüm parçalar malzeme israfını en aza indirmek ve işgücünü azaltarak zaman /maliyet dengesini korumak için standart levha ve kalıp parçaları formatlarında modüle edilmiş. Diyaframlar, iç bölümlerin çoğunu oluştururken, bölmelerin geri kalanı pres blok yığma ile inşa edilmiş, bu da duvarlarda zaman, maliyet ve malzeme hacmini ve sıva donatısını azaltmış.

Ahşap ve metal; kapaklarda, cephede, dikey sirkülasyonda ve detaylarda yapıyı tamamlayan diğer iki malzeme olarak seçilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın