Eindhoven Kenti İçin Kaldırım Tasarım Şeması

Tasarım kolektifi Envisions, Eindhoven'ın tasarım kenti imajına uygun bir kaldırım tasarım şeması yarattı.

Envisions, her biri yeniliğe önem veren, yalnızca estetiğe değil, aynı zamanda işlevselliğe ve pratikliğe odaklanan 24 tasarımcıdan oluşan bir kolektif.

Henüz gelişim aşamasındaki kaldırım projesi, Iwan Pol, Tijis Gilde, Tomas Dirrix, Sanne Schuurman ve Simone Post tarafından tasarlanmış.

Proje, Eindhoven’ın kaldırım taşlarının renk, doku ve yapılarını değiştirerek daha farklı görünmesini amaçlayan bir tasarım stratejisi.

Şehir yönetimi daha önce tüm kaldırımların kırmızı olması gerektiği kuralını getirmişti, ancak kaldırımın tasarımı veya deseni ile ilgili herhangi bir sınırlama yokmuş.

Şehirde daha önce kullanılmış taşları kullanan ekip, bunları seçtikleri tasarıma dönüştürmek için üç strateji kullanmış: “yıkama, kesme ve damgalama”.

Taşların içine gizlenen çakılları açığa çıkarmak için su jetlerini kullanarak yıkamak her bir parçaya eşsiz bir desen ve doku kazandırmış.

Damgalama tekniği, nesnelerin yüzeyinde dalga benzeri desenler yaratan, basılan taşları içeriyor.

Ekip ayrıca, Envision’un tasarımlarının endüstriyel ölçekte nasıl uygulanabileceğine odaklanan beton üreticisi Morssinkhof ile de iş birliği yapmış.

Etiketler

Bir cevap yazın