Eğer halk ‘evet’ derse…

Karadeniz'in tatil beldelerinden Sinop ile ilgili bu tarihi kararı şehir halkı verecek ve...

Karadeniz’in en önemli tatil bölgesinden biri olan Sinop’ta geçen Mart ayında gündeme gelen ve kenti ikiye bölecek kanal projesiyle ilgili son kararı kent halkının vereceği belirtildi. Sinop Valisi Ahmet Cengiz, projenin gerçekleşmesinin mümkün olduğunun kesinleşmesi halinde, 203 bin nüfuslu kentte vatandaşlara ‘ada mı’ olmak istedikleri, yoksa ‘yarım ada’ olarak mı kalmak istediklerinin sorulacağını açıkladı.

Sinop’u ikiye ayıracak kanal projesinin gündeme gelmesinin ardından 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuş olan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın organizasyonunda bilim adamlarının bulunduğu bir heyet, konuyla ilgili çalışma başlattı. Projenin yapılabilirliği, fizibilitesi, maliyeti gibi faktörleri inceleyen heyet, çalışma sonunda bir rapor hazırlayacak. Projenin gerçekleşmesinin mümkün olduğu sonucunun çıkması halinde bu kez konu Sinoplu’lara sorulacak.

‘BİLİM ADAMLARI RAPOR HAZIRLIYOR’
Kanal Projesinin Sinoplu’ların hayalini kurduğu, yıllardır konuştuğu ama çok fazla tartışmayıp masaya yatırmadığı bir proje olduğunu belirten Sinop Valisi Ahmet Cengiz şunları söyledi: “Biz göreve başladıktan sonra bunun olabilirliğini kamuoyunun dikkatine sunmayı düşündük. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’mızın çabalarıyla, organizasyonuyla, bilim adamlarımızdan kurulu bir heyet tarafından masaya yatırıldı, tartışıldı. Olabilirliği, avantajları, dezavantajları, getirisi, götürüsü konuşuldu. Bilim adamlarımız şu anda raporlarını yazıyorlar. Bir yol haritası çizilecek. Bunun olabilirliği, bilimselliği, gerçekleştirilebilirliği kabul edilirse, bu defa Sinoplu’lara danışacağız. Sinoplu’lar derse ki ‘biz yarım ada olmaktan memnunuz.’ Buna, en azından bizim çalıştığımız dönemde bir nokta koyacağız. Ama Sinoplu’lar derse ki ‘Biz ada olmayı istiyoruz bunun avantajlarından yararlanmak istiyoruz.’ Ozaman kanal projesinin hayata geçirilmesi konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mutlaka Sinoplu’nun dediği olacaktır.” Kanal projesi hayata geçerse, kent merkezindeki kamu kurum kuruluşları ile yerleşim merkezinin büyük kısmı ada üzerinde olacak.

250 METRELİK BÖLGEDEN KANAL AÇILABİLİR
Sinop’u ana karaya bağlayan toprak parçasının yaklaşık 250 metre eninde olduğunu dile getiren Vali Cengiz şöyle devam etti: “Yarım adanın etrafı 16 kilometreden fazla. Bu 16 kilometreyi deniz yoluyla dolaşmaktansa, en azından küçük deniz araçları için bu 250 metrelik kısımdan dar bir kanal açılırsa küçük deniz vasıtalarının bir taraftan öbür tarafa rahatlıkla geçişini sağlayabileceğiz. Küçük gezi ve balıkçı tekneleri için önemli. Hem ekonomik hem zaman tasarrufu açısından kullanıcılara katkı sağlayacak.”

ADA ÜZERİNE KURULU İLK İL MERKEZİ OLABİLİR
Ada projesinin Sinop için bir marka olma şansı getireceğini anlatan Vali Cengiz, ” Türkiye’de ada üzerine kurulu ilçe merkezleri var ama bir il merkezi yok. Bu anlamda Sinop Türkiye’de bir ilk olma şansını yakalayabilir. Tanıtıma ciddi katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın