Dünyanın En Geçici Pavyonu

Bubble Building, Hollandalı mimarlık ofisi DUS Architects tarafından Rotterdam Mimarlık Bienali kapsamında yaratılan bir tasarım.

Mimarlık festivalleri endüstriye biraz eğlence katmayı ve halkı yeni moda binalarla tanıştırmayı hedefliyor. DUS Architects’in Uluslar arası Rotterdam Mimarlık Bienalin’de ortaya çıkardığı Balon Bina ise tam da bu anlayışa karşılık veriyor.

“Dünyanın en geçici pavyonu” olarak tanıtılan ve bina tasarımına endişesiz bir bakış açısı geliştiren Balon Bina, önünden gelip geçenleri metal çubuklarla şekillendirilebilen balonlarla pavyonun duvarlarını inşa etmeye çağırıyor. İnsanların ortak çalışma ve iletişim yeteneklerini ortaya çıkarmasını sağlayan pavyon yalnızca takım halinde çalışıldığında şekil alabiliyor.

Tasarım, içi sabunlu su ile dolu 16 tane altıgen havuzun birleşiminden oluşuyor. Kullanıcılar balonları oluşturabilmek için havuzların üzerine çıkabiliyor ve o sırada yakalanan fotoğraflar ise web sitesinde anında yayınlanıyor.

Konsept açıklaması olarak DUS Architects şunları söylüyor: “Bina geçici özellik kazanırken mimari konular anıtsal bir özellik kazanıyor. Ayrıca, balonlar, gayrimenkul sektörünü ve özellikle de mimarlığı etkileyen ekonomik krizi simgeliyor. Balon Bina, ortaklaşa inşa etmenin yeni biçimlerini ortaya çıkarıyor. Sürece daha çok kişi dahil oluyor ve böylece daha büyük bir pavyon yaratılabiliyor.”

Etiketler

Bir cevap yazın