Dünya Tasarım Başkenti Valensiya’nın Çekim Noktası: Àgora València

Dünya Tasarım Başkenti Valensiya’nın Çekim Noktası: Àgora València

2022 World Design Capital (Dünya Tasarım Başkenti) olarak seçilen İspanya'nın Valensiya şehri bir dizi sergiye, enstalasyona ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Dünya Tasarım Başkenti unvanı, 1957’de kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olan Dünya Tasarım Örgütü tarafından veriliyor. Daha önce seçilen şehirler arasında Lille (2020), Mexico City (2018) ve Seul (2010) bulunuyordu. 2024’te bu unvan ilk kez komşu şehirler olan Kaliforniya’daki San Diego ve Meksika’daki Tijuana arasında paylaşılacak.

World Design Capital’da yol gösterici bir işaret olarak tasarlanan Àgora València, Valensiya tarzı tasarım hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkesin deneyimleyebileceği bir alan. Tasarım, Arqueha Arquitectura y Urbanismo, Cosín Estudio ile birlikte World Design Capital València 2022’nin mimar, yaratıcı ve proje yöneticisi Miguel Arraiz tarafından hayata geçirilmiş.

Àgora València’nın amacı, yalnızca ahşap ve seramik olarak bilinen seramiğe benzer bir malzeme kullanarak, gelenek ile avangardı, zanaatkarlık ile endüstriyi birleştirmek, bunu mekanın imalatı ve yapımında yansıtmak.

Àgora València’nın açılışıyla şehir, tasarımın küresel merkez üssü statüsünü kentli ve ziyaretçileri ile kutluyor, tasarımın dönüştürücü gücünün bir mirası olarak vatandaşlara açık bir alan yaratıyor. Valensiya’ya tasarım ve yaratıcı yetenek getirmek için tasarlanmış tüm topluma açık bir yer.

Àgora València, şehrin her köşesinde her gün gerçekleştirilen sayısız proje, sergi, söyleşi ve toplantının kapsamını güçlendirmek için World Design Capital València 2022 programının stratejik merkezi olarak tasarlanmış.

Aydan aya büyüyen program, hafta sonları ailelere yönelik çocuk atölyeleri ile minikler için sürekli bir aktivite sunuyor. Tasarımın insanların yaşamlarını nasıl iyileştirdiği, hem uzmanların hem de katılmak isteyen yurttaşların bir araya getirilmesiyle tartışılacak. Kentsel planlama, ekoloji, uluslararası projeksiyon, şehir imajı, sürdürülebilir büyüme ve uluslararası olma gibi çeşitli alanlarda tasarımın birleştiriciliğini yansıtmak için toplantılar düzenlenmesi planlanıyor.

Àgora València aynı zamanda termal konfor stratejileri izlenerek tasarlanan bir mekan. Tasarımda, hava sirkülasyonu ve güneş radyasyonu gibi iklim değişkenleri hesaba katılmış ve meydanın geri kalanıyla ilgili konfor hissini iyileştirmede doğrudan bir etkiye sahip. Dikey panjurun oluşturduğu güneş koruması, doğudan ve batıdan gelen güneş radyasyonu miktarını azaltmayı başarırken, ahşap çatı güneyden gelen ışıkla benzer şekilde hareket ederek doğal havalandırmaya izin veriyor. Güneş koruması ve havalandırma sistemleri, meydandaki herhangi bir noktaya kıyasla pavyonun içindeki sıcaklığı 10 dereceye kadar düşürüyor ve tüm bunlar herhangi bir enerji girişi olmadan ve dolayısıyla sıfır CO₂ emisyonu ile gerçekleşiyor.

29 Haziran’dan itibaren her akşam, studio Radiante tarafından yaratılan sanatsal ve sürükleyici bir aydınlatma enstalasyonu, pavyonu adeta bir deniz fenerine dönüştürüyor ve tüm Valensiya şehrinin Dünya Tasarım Başkenti olma gururunun sembolü oluyor.

Etiketler

Bir cevap yazın