Doğu Almanya’da Tasarlanan Etkileyici Açık Hava Kütüphanesi, 2011 Brit Insurance Mimarlık Ödülü’nü Kazandı

Doğu Almanya'da 1.000 adet boş bira kartonunun bir araya getirilmesiyle tasarımına başlanan kütüphane bugün inanılmaz bir açık hava kütüphanesi olma yolunda ilerliyor.

Yerel halkın ortaklığı ile Karo Mimarlık tarafından tasarlanan köklü proje, geçici kütüphane ve kültürel bir merkez yaratılan Almanya Madgeburg’da postmodern bir bölge oluşturuyor. Proje, geniş bir yeşil alan sunuyor ve eski bir ahşap evin cephesini tekrar kullanarak güzel bir etki yaratıyor. İki yaz önce açılan kütüphane Brit Insurance Mimarlık Yarışması’nda “Yılın Tasarımı” ödülünü kazandı.

Kütüphane, kaynakların paylaşımını teşvik ettiği ve ağaç israfını önlediği kadar güzel bir yeşil alan da yaratıyor. Magdeburg’un yeni Açık Hava Kütüphanesi ortak bir paylaşım ruhu da oluşturuyor.

Kütüphane bütünüyle halk desteği ile gerçekleştirildi. Önceleri bira kartonlarının birleştirilmesi ile başlatılan proje Hamm’daki eski bir ağaç evin cephelerini de projeye eklemleyen Karo Mimarlık’ın desteğiyle sona erdi. Planlama ve inşaat süresince kütüphaneye günün her saatinde ödünç alınabilen kitapların bağışları gerçekleştirildi.

Kitap ödünç alma imkanı aynı zamanda Açık Hava Kütüphanesi’nde güzel bir kamusal yeşil alan oluşturuyor. Çimle kaplı alan, bir kitap kafesi ve ilköğretim okulu, tiyatro oyunlarına, kamusal okuma alanlarına, konserlere ve diğer kültürel aktivitelere ev sahipliği yapan bir sahne sunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın