Doğal Taş Blokları 24. Marble’da Görücüye Çıkacak

2018'in ilk doğal taş blokları, "Doğal taşı kaynağında deneyimleyin" sloganıyla Mart ayı sonunda düzenlenecek fuarda görücüye çıkacak.

Türkiye’nin 500 milyar dolarlık 2023 yılı ihracat hedefi içinde 15 milyar dolarlık paya sahip olması beklenen maden ve doğal taş sektörü, 24. Marble – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl tek bir alana kurulan 5 bin 169 metrekare blok sergi alanının, bu yıl ilk kez üç farklı noktada ve bin 500 metrekarelik artışla yapılması planlanıyor. Burada sergilenecek ürünlerin satışıyla doğal taş sektörü 2018 yılı ihracatını başlatmış olacak.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, ihracatının 2017 yılında 157.1 milyar dolar ile tarihinin ikinci en yüksek ihracat rakamına ulaştığı Türkiye’de doğal taş ihracatında da gelişmeler yaşandığını söyledi. Dinçer, jeopolitik konumu, önemli pazarlara yakınlığı, doğal taş kalitesi ve sektörün ihtiyacını maksimum oranda karşılaması göz önüne alındığında Türkiye’nin yakın gelecekte doğal taş ihracatında en önemli ülke haline geleceğini belirtti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2023 yılına yönelik 500 milyar dolar hedefi içinde doğal taş sektörünün payını değerlendiren Dinçer, “2018 yılını maden sektörü için kritik bir yıl olarak değerlendiriyoruz. Çünkü 2018’i kaçırırsak, sonraki yıllarda yüzde 40-45’lik artışlara ihtiyaç duyarız ki bu da gerçekçi bir hedef olmaz. Eğer Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefi olan 500 milyar doları ve 15 milyar dolarlık maden ihracatı hedefini yakalamak istiyorsak, 2018 de dâhil her yıl yüzde 25’lik artış sağlamak zorundayız” dedi. Bu nedenle maden izinlerinin hızlı şekilde verilmesi gerektiğini belirten Dinçer bu böylece yüzde 25’lik ihracat artışını yakalanabileceğini söyledi.

Etiketler

Bir cevap yazın