Diyanet Kadıköy Sahile Cami Yapılması için Talepte Bulundu

AKP hükümetinin yıllardır direttiği Çamlıca tepesinde halen inşaatı devam eden caminin ardından, bu kez de Topkapı Sarayı ve Aya Sofya'yı cepheden gören Kadıköy rıhtıma "Ulu Cami" adında yeni bir cami inşaatı için düğmeye basıldı.

DHA’dan Ezgi Çapa’nın haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı, Haydarpaşa Garı’nın da yer aldığı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda İSKİ artıma tesisi olarak görülen ve fiilen İSPARK tarafından otopark olarak işletilen alana cami yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Mekansal Planlama Müdürlüğü’nden talepte bulundu.

Dolgu alanı olan tescil dışı araziye yapılacak caminin adı ise “Ulu Cami” olarak sunuldu. Bakanlık ise görüş almak üzere projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ve Kadıköy Belediyesi’ne gönderdi.

Cami Altı Kütüphane ve Sergi Salonu Olacak

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı’nın hazırladığı meydan düzenleme projesi Kadıköy sahiline yapılacak dolgu alanları ile gündeme gelmiş, ancak cami projesine yer verilmemişti.

Projede cami için belirlenen dolgu alanı yeşil alan olarak gözüküyordu. Dolgu alanı yapılırken denizin temizlenmesi kapsamında arıtma tesisi için kurulduğu, geri kalan alanın ise yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak düzenleneceği belirtilmişti.

Ancak Mekansal Planlama Müdürlüğü’nün görüş almak üzere hazırladığı plan değişikliğinde dolgu alanı cami alanı olarak belirlendi. Diyanet’in talebinde “Ulu Cami” olarak adlandırılan dini tesis alanının ilk katlarında kütüphane, sergi ve konferans salonları da yer alması planlanıyor. Zemin altına ise katlı otopark yapılabilecek.

Mücella Yapıcı: Yeni Bir Simge Yaratılmaya Çalışılıyor

Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı ise projeye büyük tepki gösterdi. Cami inşaatı yapılmak istenen arazinin İstanbul’un kıyı şeridinde yer aldığını ve silueti doğrudan etkileyecek bir noktada olduğunu vurgulayan Yapıcı, “İstanbul’da yeni bir simge yaratılmaya çalışılıyor. Camileri politik simge haline getirmiş bir anlayışla karşı karşıyayız. Kentin ihtiyacından ziyade gündemi kaydırmak için yapılan bir girişim” dedi.

Cami inşaatı için seçilen alanın dolgu alanı olduğunu söyleyen Yapıcı, “Kadıköy sahilinde mevcut dolgu alanlarında çökmeler mevcutken, deprem bekleyen bir kentte tamamı genç dolgu olan bu alanda toplumsal kullanıma açık bir tesis yapılması, burayı kullananların da can güvenliğini tehdit altına sokacaktır” diye konuştu.

Yapıcı, projenin durup dururken ortaya atılmasının nedenini gündemi değiştirmek olarak yorumlayadı ve ekledi: “İnşaat zemin açısından da siluet açısından da yapılamaz.. Bunlar yapılaşmaya uygun olmayan alanların imara açılmasına olanak sağlayacak çirkin adımlar. Oraya Mimarlar Odası Genel Merkezi de Kültür Merkezi de yapılsa alan yapılaşmaya açılamaz.”

Etiketler

Bir cevap yazın