Direnen İstanbul

İstanbullu bir yurttaşın, mimarın, öykücünün ve kavgacının 1978-2013 yıllarında kaleme aldığı yazılar.

Haydar Karabey’in Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Direnen İstanbul, akademisyenin 35 yıllık kent mücadelesinden kesitler sunuyor.

Kitabın satışından elde edilecek gelir ise aynı zamanda Karabey’in öğretim üyeliğini yaptığı MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bursu’na aktarılacak.

Kitap tanıtım metni şu şekilde;

“Kuşatılmış İstanbul’da fiziksel mekânda betondan, kamusal alanda baskıdan nefes alamıyoruz, boğuluyoruz. Aniden ortaya çıkıveren her yeni projede biraz daha gerginleşiyoruz; onaylayanlar ve karşı çıkanlar olarak kutuplaşıyoruz.

Taksim’de gereksiz bir Kışla ısrarı, karşısında bezdiren bir direniş! Olimpiyatlar uğruna ormanları, mendirekleri, kıyıları, neredeyse tamamı pazara sürülen bir kent. Karşı çıkan, vatan haini bile ilan edilebilir. Ormanların ortasına yapacağımız devasa bir havalimanı, insanımıza dünyanın en büyüğü olma gururu ile sunuluyor. Ama bu da tam kuşların göç yolu üzerinde olduğu için ve yüz binlerce yetişmiş ağacın kesilmesine neden olacağı için yine kavga çıkarma potansiyeli çok yüksek bir proje.

1978-2013 İstanbullu bir yurttaşın, mimarın, öykücünün ve kavgacının İstanbul Yazıları.

1950’lerde, Modernite ve Cumhuriyet Projesi uygulanmaktayken, bu şehrin tam da o zamanki kalbinde, Beyazıt’ta doğmuş; Pera, Burjuva Banliyöleri, Boğaz Köyleri, Modern Yerleşmeler… Alabildiğine deneyimlemiş;
68’lerde biçimlenmeye başlamış dünya görüşü ile yıllarca bu biricik şehri için kavga etmiş, yazmış ve nihayet Gezi’yi görebilmiş bir İstanbul vatandaşının 35 yıllık serüveninden kesitler.

Zamanın ve yerin ruhunu kovalarken algının, itirazın, hayalin ve kavganın yani bu Şehr-i İstanbul’da günümüzde “Kent Hakkı” diye dile getirilen tüm bir yaşamın kimi görüntülerini yakın tarih üzerinden okuyacak ve kimi izlerini sürebileceksiniz.”

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın