Dev Proje Barışa Katkıda Bulundu

İş adamı Vehbi Orakçı'nın dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid'e çizdirdiği proje, Irak ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulundu.

Kerbela’da 2 cami, 7 okul, 1 fabrikanın yer aldığı ve Başbakan Maliki ile 12 bakanının villasının bulunduğu projenin müteahhitliğini yapan iş adamı Vehbi Orakçı, Irak ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunuyor. Maliki’nin memleketi Irak’ta Kerbela’da 150 milyon dolarlık, Bağdat’ta 1 milyar dolarlık projeye başlayan Vehbi Orakçı, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun bizzat incelediği projelerle Türkiye ve Irak ilişkilerinin gelişmesine katkı sağladı. Bir dönem belediye başkanlığı yaptıktan sonra inşaatçılığa dönen Vehbi Orakçı, yeni projeleriyle Ankara ve Bağdat arasında yeni köprüler kurulmasına yardımcı oluyor. Marmara Mühendislik şirketi ile önce Irak Başbakanı Maliki’nin memleketi Kerbela şehrinde 1300 villa, 7 okul, 2 cami, alışveriş merkezi, spor salonu, havuz, emniyet binası ve sosyal donatılarla yol ve çevre düzenlemelerini de içine alan 150 milyon dolarlık projenin ihalesini kazandı. 

IRAK’IN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Başbakan Maliki ve 12 bakanın evlerinin de bulunduğu, belediye başkanları, akademisyen ve bürokratlara kadar büyük bir kesimin ilgilendiği projeye başlayan Marmara Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’nın ardından döndüğü inşaat sektöründe, yurt dışı müteahhitlik şirketlerinin büyüme hikayelerini izleyerek güçlü bir yer kazandıklarını anlattı. Irak’ta bu tür büyük projelere ihtiyaç bulunduğunu söyleyen Orakçı, “Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadit’in çizmiş olduğu projeyle 50 yıldır savaşın harap ettiği Irak’a yeni bir ufuk kazandırdık. Son dönemde gerileyen Irak ve Türkiye ilişkilerinde umut olduk. Maliki Türkiye’nin vazgeçilmez müttefik olduğunu tam anlamıyla idrak etmiş oldu. Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu projeyi bizzat inceledi. Türkiye’nin Irak’la ticaretine katkı sunacağını vurguladı” dedi. Irak’ta ilk olarak Divaniye’de bir iş aldıklarını, ancak orada istedikleri sonucu elde edemediklerini söyleyen Orakçı, “Elbette Irak’taki inşaatlarda çalışacak işçi bulmak, inşaatı zamanında bitirmek problem. Bir işçiye verdiğiniz para 2 bin doları buluyor. Terör ortamı gergin siyasi atmosfer birçok Türk şirketine geri adım attırdı. Irak’ın 3 milyondan fazla konuta, düzenli yollara, bizim ticari ve sınai tecrübemize ihtiyacı var. Kerbela’daki proje inanç turizmini de büyütür. Her yıl 5 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği Kerbela’da 1000 otel yetmiyor. Muharrem ayında trafik kilitleniyor. Bunu Türk şirketler değerlendirmeli” dedi. Bağdat’taki yeni projeden de söz eden Orakçı, Cumhurbaşkanlığı sarayı karşısında, Dicle Nehri cepheli 1 milyon metrekare alanda dev kompleks inşa edeceklerini söyledi.

Etiketler

Bir yanıt yazın