Designworks, Dubai Hyperloop Yolcu Kapsülü İçin Prototip Tasarladı

Virgin Hyperloop One ve Roads and Transport Authority of Dubai (RTA) ile birlikte çalışan Designworks, Dubai hyperloop kapsülü için bir prototip tasarım oluşturulmasına yardımcı oldu.

Tasarım çalışmasının sunumu, geçtiğimiz günlerde global olarak ilk kez City Walk Dubai’de gerçekleştirildi. İlk defa geniş çaplı bir kamu kitlesine fiziksel, tam ölçekli bir hyperloop prototipi gösterildi.

Ancak, iç mekanın resmi görüntüleri, tasarımcının adı gibi gizli tutuluyor.

Kapsüller, ayarlanabilir beyaz deri koltuklar ve entegre dokunmatik ekranlarla, şık ve fütüristik bir estetiğe sahip.

Designworks, çalışmasında, geleneksel toplu taşımacılık fikrinin ötesine geçen daha sofistike ve “kullanıcı-merkezli” bir mekânsal deneyim yaratmayı amaçlamış.

Designworks tasarım direktörü Johannes Lampela, Virgin Hyperloop One tasarımıyla yeni bir toplu taşıma yöntemi için yeni bir görsel anlatım yaratmak istediklerini söyledi ve ekledi:

Ekibin karşı karşıya kaldığı temel zorluk, penceresiz rahat ve çekici bir iç mekânın nasıl oluşturulacağı ve yolculuk boyunca yolcuların oturması için güncel bir gereksinimin nasıl karşılanacağıydı. İlk bakışta çok kısıtlı bir ortam olarak ne olabileceğini ele aldı ve hem unutulmaz hem de eğlenceli olabilen daha kişisel ve canlandırıcı bir duyusal deneyime dönüştürdü.

2020 yılına kadar piyasaya sürülmesi planlanan hızlı ulaşım sistemi Dubai ile Abu Dabi arasındaki -araçla yaklaşık olarak 90 dakika süren- 140 kilometrelik yolculuğu 12 dakikada bitirecek.

10 kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlanan 8,7 metrelik her kapsülün hareketi, bir vakum tüpü aracılığıyla elektromanyetik olarak sağlanıyor. Parkurun üstünde yüzen kapsüller, saatte 1.080 kilometreye kadar hıza ulaşabiliyor.

Kapsüller için Designworks ekibi, “çok merkezli ve kişisel olarak kontrol edilen ışık, dijital ekranlar ve üstün konfor” ile “insan merkezli” bir iç mekan elde etmeyi amaçladı.

Koltuklar ayrıca entegre ısıtma ve soğutma içerirken, yolcular da gömme ekranlar aracılığıyla kişiselleştirilmiş eğlencenin tadını çıkarabilecek.

Designworks, iç mekan için fütürist bir vizyonu, özgün kültürel referanslarla birleştirmek amacıyla, araplara özgü geleneksel desenlerden tasarım ipuçları aldı.

Virgin Hyperloop One, şu anda Orta Doğu’da dünyanın ilk hyperloop taşımacılık sistemini inşa etmek amacıyla RTA ile bir sonraki gelişim aşamasını görüşüyor.

Etiketler

Bir cevap yazın