Dere yatakları kamulaştırılsın

Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Ekip'te dün yayınlanan ve büyük yankı bulan "Bu bir ihanettir" haberiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ilçede kapatılan derelerin kamusalaştırıldığıtu söyledi.

“Dere yatakları kamulaştırılan” Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, dün Ekip Gazetesi’nde manşetten yayımlanan “Bu bir ihanet” haberiyle ilgili Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik’in dikkat çeken açıklamasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, dere yatakları taşkın sınırlarının DSİ tarafından belirlenmesi gerektiğini vurguladı ve kesinlikle buralarda imarın yasaklanması gerektiğini söyledi.

ATAKUM’U BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, dün Ekip’te yayınlanan manşet haberde Atakum İlçesinde her yağmur sonrası meydana gelen sel olaylarına değinmiş ve Atakum’da kapatılan derelerin üzerinin açılmaması halinde yakın gelecekte bölgede selden dolayı felaketler yaşanabileceğini vurgulamıştı. Özçelik, kamuoyunda büyük ilgi gören açıklamasında siyasileri de suçlamış ve “Siyasi baskı % bilime üstün geliyor…Bilime güvenmemek bir ihanettir” diyerek bir an önce Atakum için “Sel Master Planı” hazırlanması gerektiğini savunmuştu.

“DERE YATAKLARI KAMULAŞTIRILSIN”

Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Ekip’te yeralan haberle ilgili olarak, bölgedeki dere planlamalarının 2005 yılma kadar DSİ tarafından yapıldığım belirtti ve “Devlet o dere yataklarını kamulaştıracakü, yasaklayacaktı, bunlar olmayacaktı. Ama henüz geç değil. Şimdi de böyle bir karar alınabilir.”diye konuştu. 

Etiketler

Bir cevap yazın