Depolardaki 196 bin eser yeni müze bekliyor

İzmir'de müzelerin depolarında bulunan 196 bin 588 eserin, yapılması planlanan yeni müzede sergileneceği bildirildi.

İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz, kentte bir mega müze inşa edilmesinin uzun süredir gündemde olduğunu hatırlattı.

Söz konusu müzenin İzmir’e yakışır, zengin kültürel varlıkların sergilenebileceği, bugünkü teknoloji ile donatılmış, kenti anlatacak mimaride olması gerektiğini belirten Ediz, müze hizmete girdiğinde, sergilenecek eser sıkıntısı çekilmeyeceğini söyledi.

Ediz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin müze konusunda çalışmaları olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi:

”Ege Medeniyetler Müzesi veya Mega Müze olarak adlandırılan müzenin yapılması yönündeki çalışmalar devam ediyor. Öyle bir müze binası yapılmalı ki İzmir ile bütünleşmeli, kentin simgesi olmalı. İnsanların rahat gezebileceği, gerektiğinde dinleneceği ortam oluşması gerekir. Hem yerel yönetimin hem de Bakanlığımızın gündeminde bu konu var. Alan çalışmasıyla ilgili yerel yönetimin çalışmaları var. Kadifekale’nin altı, Agora’nın üstü müze için uygun bir yer. Sondaj çalışmaları sonucunda alanın müze için uygun olup olmadığına karar verilecek. Bakanlığın bu çalışmalara sonuna kadar desteği var.”

İzmir’in başlı başına bir açık hava müzesi olduğunu, Efes, Bergama, Teos gibi uzun yıllardır devam eden kazı alanlarında yüzlerce eserin sergilendiğini hatırlatan Ediz, şöyle devam etti:

”Kazı alanlarının dışında İzmir’deki müzelerde 12 bin 448 eser sergileniyor. Depolarda bekleyen eser sayısı ise 196 bin 588. Zaman zaman geçici vitrinlerle kazılarda çıkan eserleri ziyaretçilere açıyoruz. Arkeoloji Müzesi’nde İzmir’in tarihini 8 bin 500 yıl öncesine götüren Yeşilova Höyüğü’nden çıkan eserleri geçici olarak sergiledik.”

Abdülaziz Ediz, Avrupa’da sadece müze görmek için gidilen yerler olduğuna dikkat çekerek, ”Sadece müze yapmak için veya depolarda bekleyen eserlerin sergilenmesi için müze yapılmamalı. Mimarisiyle, konumuyla, içeriği ile cazibe merkezi oluşturulmalı” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın