Dalgalı Yeşil Çatıların Altında Karma Kullanım Dinamiği: Bao’an OCT OH BAY

Laguarda.Low Architects, Bao'an OCT OH BAY projesi ile Shenzhen sahili boyunca dalgalı yeşil çatıların altında bir karma kullanım dinamiği oluşturuyor.

Laguarda.Low Architects, Bao’an OCT OH BAY projesi ile Shenzhen sahilini kademeli olarak dönüştürüyor. 520.000 metrekarelik oluşum, 1,2 km uzunluğunda bir alana yayılıyor ve bir kültür parkı, bir kentsel iş merkezi ve doğu ve batı perakende parkları olmak üzere üç bölüme ayrılmış.

Genel olarak proje, akıcı yeni bir manzara oluşturmak için birbirine dokunan birçok akışkan katmana sahip. Bu “ekolojik battaniye”, yeşil çatılarının altında, bir yürüyüş yolu ağıyla birbirine bağlanan karma kullanımlı alanlara ev sahipliği yapıyor.

“Projenin modern, eğrisel doğası ve halka açık toplanma alanı, ticari olarak uygulanabilir bir programın ve gelişen kültürel bölgenin ihtiyaçlarını olağanüstü bir ölçekte birleştiriyor.”
Laguarda.Low Architects

OCT OH BAY açık alışveriş parkı ile Laguarda.Low Architects ekibi, Shenzhen’in Bao’an bölgesinde 140.000 metrekarelik karma kullanımlı alanla buluşturuyor. West Waterfront Retail Park, geniş bir açık hava meydanını çevreleyen gösteri sanatları merkezi ve eğlence mekanlarından oluşuyor.

Su, ana planda önemli bir rol oynuyor çünkü bir havuz ağı, ziyaretçileri tekneyle olduğu kadar yürüyerek de kıyıyı keşfetmeye davet ediyor. Bu arada, doğu yakası, hafif eğimli rampaları ve “yeşil çatı şeridi” altındaki katmanlı köprüleriyle tanımlanan dört katlı bir deneysel açık alışveriş parkına ev sahipliği yapıyor.

Laguarda.Low Architects’in doğu sahilindeki 35.000 metrekarelik açık alışveriş parkı; üç katlı, çakıl şeklindeki hacimlerden oluşan dağınık bir koleksiyon olarak şekilleniyor. Güney tarafında ise bu organik formlar doğayla uyum içinde var oluyor. Şehre bakan kuzey tarafında, çoklu geçişler kentsel bağlamı ele alıyor. Açık ve geçirgen organizasyonu ile proje, doğal olarak ziyaretçileri deniz kıyısından havadar açık alışveriş ortamına çekiyor.

Dalgalı yeşil çatıların katmanlı ağı, tüm alanı birbirine bağlıyor. Bu çatılar, ziyaretçiler için ilerideki okyanusa doğru birçok manzara noktası yaratıyor. Bir çiçek bahçesi, basamaklı bir heykel bahçesi, bir açık hava performans terası ve bir koşu parkuru içeren zengin bir manzara gözler önüne seriliyor. Bu iz, açık alışveriş sirkülasyonunun üzerinde asılı durarak koşuculara park boyunca, şehre doğru ve engin okyanus boyunca panoramik bir manzara sunuyor.

Tasarımcılar, açık alışveriş parkının sürdürülebilir unsurlarını detaylandırıyor:

“Doğu ve batı kıyısındaki alışveriş bloklarından geçen ekolojik yeşil kuşak, ticari alana su ve yeşil bitkiler getiriyor, bu sayede peyzaj ve mimari doğal olarak bütünleşiyor. Kentsel ısı adası etkisini büyük ölçüde azaltan hava kanalları ve soğuk şeritler oluşturmak için tenteler, yeşil balkonlar ve ekolojik çatılar birlikte çalışıyor. Açık alışveriş caddeleri, çatı pencereleri ve teraslar aracılığıyla doğal aydınlatmayı en üst düzeye çıkarıyor ve sürekli enerji elde etmek için güneş sistemleri kullanılıyor. Binaların oryantasyonu, doğal havalandırma talebini karşılıyor. Aerodinamik şekil ve dikey veranda, rüzgar basıncını ve termal basınçlı havalandırmayı artırmak için tasarlandı. İç mekanda hava sirkülasyonunu optimize etmek için yüksek tavanlar, açılabilir pencereler ve yüksek enerjili düşük hızlı fanlar kullanıldı.”

Etiketler

Bir cevap yazın