Daegu’da Bir Sanat Müzesi

Álvaro Siza ve Carlos Castanheira, Güney Kore’nin Daegu kentindeki Kansong Sanat Müzesi projesi için Koreli Mimar Jun Sung Kim ile birlikte çalıştı.

3D Modeller ve Görselleştirme: Germano Vieira, Sara Noronha

Daegu kentindeki bir park içinde konumlanan bu müze projesinde tasarım ekibi, biçim ve gölgeleri tasarlayarak alanı ve ışığı aradı. Kore sanatının değerli ögelerinin sergileneceği kıymetli bir yer tasarlamak amacı ile, son derece dikkatli bir yaklaşımla alan üzerinde mekan, hacim ve malzeme hiyerarşileri oluşturuldu.

Müzede kalıcı olarak sergilenecek Kore kültürüne ait sanat eserleri, tasarlanan merkezi avlunun doğal aydınlatma sağladığı bir yer altı galerisinde yer alacak. Bu salonun üst katındaki geçici sergi alanında ise modern çalışmalar sergilenecek. Kamusal alanlar ve eğitim alanları, serbestçe erişilebilen açık alanlar etrafında yoğunlaşırken; müze arşivleri yalnızca uzman personelin giriş yapabildiği ayrı bir binada saklı tutulacak.

Castanheira, müze tasarımını şöyle yorumluyor:

“Yeni Kansong Müzesi, kıymetli olanla ilgilenmeyi ve onu halka sergilemeyi hedefliyor. Çünkü bu, kıymete ulaşmanın tek yolu.”

Etiketler

Bir cevap yazın