Çin’de Berlin’den İki Kat Büyük Yeni Bir Kent Kuruluyor

Kuzey Çin’de, gelecekte 2,5 milyonluk bir nüfus barındıracak olan ve Berlin’in iki katından fazla bir alanı kaplayan bir kent inşa ediliyor. Pekin’in yükünün bir kısmını alması için planlanıp inşa edilen kentin adı Xiongan.

Yeni kentin salt ikametgah olarak planlanan yerleşim yüzölçümü şimdilik 100 kilometre kare olarak planlanıyor ancak orta vadede bu alan 200 kilometrekareye kadar çıkabilecek.

“Yeni Xiongan Bölgesi” olarak anılan bu kent, Şanghay’ın Pudong ilçesine benzer bir idari bölüm olacak. Xiongan’ın öncelikli amacı, Pekin’in başkent olarak yüklenmek zorunda olduğu işlevlerin dışındaki bazı faaliyetleri çekerek yükünü hafifletmek.

Xiongan Pekin, Tianjin ve Baoding/Shijiazhuang üçgenini ortasında bulunuyor. Bu konumu ona 50 ila 60 milyon nüfusluk bu dev havzayı daha iyi koordine etme, rahatlatma ve aynı zamanda birbirine bağlama olanağı verecek. Gerçekten de coğrafi konumu buna müsait; nitekim Pekin Havalimanı’na 55, Tianjin’inkine ise 80 kilometre mesafede. Öte yandan Hebei’nin 200 kilometre ötedeki başkenti Shijiazhuang ile de bir yüksek hızlı tren sayesinde bir saatten kısa bir sürede erişilebilir olacak. Böylece bu üç büyük kentten birinde çalışıp Xiongan’da ikamet etmek mümkün olacak.

Ancak Xiongan sadece koca bir yatakhane-kent kimliğinde de olmayacak. İçinde yüksek teknoloji endüstrilerinin ve inovatif kaynakların geliştirilmesi de planlanıyor. Nitekim 22 Nisan 2021 tarihinde kurulan China Satellite Network Corporation da Xiongan’da yerleşik olacak. Bunun ötesinde yabancı doğrudan yatırımın yöneleceği farklı ihracata yönelik branşların merkezleri de kurulacak.

Çin’de bazı özel statüye sahip Shenzhen, Hongkong ve Macao gibi özel bölgeler bulunuyor. Xiongan’da da bunlarınkine benzer ama baştan itibaren her şeyin dijitalleştiği bir kent yönetim modeli oluşturulacak.

Öte yandan çevre ekolojisi ve doğal kaynakların fazla yüklenmemesi konuları göz önünde tutulacak. İnşaat alanının görece düşük kalması bu alandaki gelişmeye alan bırakacak. Nitekim 30 bin hektar alan ağaçlandırılarak Xiongan’da bir orman oluşturulacak. Planlamacılar burada, geniş yeşil ve ıslak alanlar oluşturarak, uluslararası düzeyde birinci sınıf, yeşil, modern ve akıllı bir “mavi, yeşil, taze ve açık renklerle süslenmiş” ekolojik kent inşa edecekler.

Etiketler

Bir cevap yazın