Çin′de Şekil Değiştiren, Donmuş Buz Küpleri Olarak Tasarlanan Yeni Bir Kültür Turizmi Merkezi

Fransa merkezli mimarlık ofisleri Zone Of Utopia ve Mathieu Forest Architecte tarafından Çin′in Xinxiang şehrinde tasarlanan Xinxiang Cultural Tourism Center kapalı kayak pisti dahil olmak üzere kış sporlarına ayrılacak olan yeni turizm bölgesinin mimari simgesi olarak hayata geçirilmiş.

Fotoğraflar: TOPIA Commercial Photography

Alışılmadık tasarım, eğlence bölgesinin genel temasını temsil eden, üst üste binen ve birbirinden ayrılan “buz küpleri” şeklinde dokuz mimari bloğu birleştirmiş.

Bu sade görünüm, ışığı ve iç görünümü filtreleyen birçok karışık ve yarı saydam buz kristallerine sahip cam cepheler sayesinde binaya yaklaştıkça daha incelikli ve karmaşık hale gelmiş. Işığı yakalayıp geri yansıtan buz kristalleri şeklindeki oluşumu sayesinde binanın aydınlık kalması sağlanmış.

Tasarımcılar bu görsel oyunu detaylandırarak heykel merkezini her keşif açısına göre farklı algılanacak şekilde şekillendirmişler. Binanın muazzam görünümü malzeme olarak sadece baskılı cam ve çelik ile sağlanmış. Cephelerin cam panelleri paslanmaz çelik kablolar ve minimal çelik bağlantılarla asılmış.

Cephelerin günün saatine, mevsime ve hava durumuna göre değişen gökyüzünün ışığını yakalayarak, güneşli günlerde parlak beyaz, bulutlu havalarda buharlaşmış ve soğuk havalarda buzlanmış şekilde görünmesi sağlanmış.

Bina her keşif açısına göre tasarlanmış bir heykel şeklinde inşa edilmiş. Her biri yaklaşık 17 metre yüksekliğinde olan üst üste binmiş küpler topluluğu, ziyaretçinin nerede durduğuna bağlı olarak farklı algılayacağı bir yöntemle tasarlanmış.

Ana yaya erişimi olan kuzeyden, küpler birbirine yaklaşarak ziyaretçiyi içeri girmeye davet eden 34 metrelik dikey bir boşluk oluşturulmuş. Şeffaf bir kristali andıran gökyüzünde asılı gibi duran üst küp, bir dinlenme ve rahatlama yeri olarak planlanmış.

Binanın gündüz ve gece, çevredeki binaların üzerinde yükselen bir deniz feneri gibi algılanması sağlanmış. Tasarımcılar proje ile ilgili görüşlerini “iç içe cam küplerden oluşan, buz ve karın, güneş ışığının ve kış sporlarının sevincini, gölün buza dönüşmüş gibi yoğunlaşarak şiirsel bir hale dönüştüğü, kente yeni bir sembol oluşturmanın peşindeyiz,” şeklinde özetliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın