Çiftlik Evinde Bir Gözlemevi

Çekya’da bulunan çiftlik evine ait gözlemevi, Hut Architektury Martin Rajnis tarafından tasarlandı.

Tasarım, ev sahibinin Güney Bohemya’da bulunan çiftlik evine ek olarak içinde dinlenebileceği ve rahatlayabileceği bir gözlemevine sahip olma isteğiyle şekillenmiş. Ladin ve karaçamdan yapılmış yarı ahşap yapı orijinal çiftlik evine uyum içinde eklemlenmiş ve böylece binanın kanatlarından biri genişletilmiş. Yapı açısından şeffaf ahşap çerçeve, zen atmosferiyle tam bir tezatlık sağlamış.

Yapının birinci katı, yakacak odun için depo görevi görüyor. Spiral bir merdiven sayesinde eski tavan arasını yeniye bağlayan köprüye ulaşılıyor. Eski çatı katı astronomik gözlemevi iken, yenisi ise gözetleme yeri olarak hizmet ediyor. Tavan aralığının saydam kabuğu sayesinde kullanıcı çevredeki manzaraya bakış atabiliyor.

Işığın yalnızca küçük bir pencereden girdiği eski çatı katındaki gözlemevi, daha fazla mahremiyet sağlayan loş bir alan yaratıyor. Çatının bir diğer kısmında ise kullanıcı yıldızları rahatsız edilmeden huzur içerisinde gözlemleyebiliyor.

Tasarımcılar, ahşabın olanaklarından en üst düzeyde faydalanıyor. Gözlemevi, süslemeye ihtiyaç duymadan mantıksal ve faydacı bir anlayış ile çiftlik evine narince eklemleniyor ve ahşabın güzelliğini ortaya çıkarıyor. Müşterinin en başından itibaren birinci sınıf uzmanlarla çalışmış olması karşılığını veriyor ve ortaya çıkan sonuç bunu açıkça gösteriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın