Çevre Ödüllü Cami Doğal Plato Oldu

Edirne'deki çok sayıda çevre ödülü bulunan Dar-Ül Hadis Camisi, düğün fotoğrafı çektirmek isteyen gelin ve damatlardan yoğun ilgi görüyor.

Avlusunda tavus kuşları ve kazlar bulunan tarihi cami, temizliği ve çevre düzenlemesi dolayısıyla yeni evlenen çiftler tarafından tercih ediliyor.

Dar-Ül Hadis Camisi imamı Mahmut Eroğlu, yaptığı açıklamada, caminin 12 yıldan bu yana yapılan çalışmalar neticesinde hayatın merkezi olmaya devam ettiğini söyledi.

Caminin çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığını belirten Eroğlu, cemiyetlerin yanı sıra, nikah kıydırmak isteyenlerin de camiye geldiğini ifade etti.

Gelin ve damatların camideki manevi atmosferi yaşayarak dünya evine girmek istediklerini anlatan Eroğlu, “Çiftlerimiz Dar-Ül Hadis Camisi’nin tarihi dokusundan istifade ederek fotoğraflar çektiriyorlar. Gelecekte evlatlarına gösterebilecekleri hatıra fotoğrafları için burayı tercih ediyorlar. Öte yandan, çiftlerimizin dini nikahları da Dar-Ül Hadis’in güzel atmosferinde kıyılıyor. Bu güzellikler yıl boyunca devam ediyor” diye konuştu.

Eroğlu, camide fotoğraf çekilmesi ve nikahların kıyılması neticesinde caminin gençlerin duygu dünyalarında ayrı bir yer edindiğini kaydederek, “Cami ve caminin görevlisi bu gençlerin bir danışmanı konumuna geliyor. Cami ve imam bir nevi o ailenin bir parçası oluyor. Gençler her türlü sorularını çok rahat bir şekilde bize sorabiliyorlar. Biz de nikah kıydıran gençlerimize unutmamaları için caminin bir tablosu ve aynı zamanda İslam İlmihali hediye ediyoruz. İlmihali açıp okusunlar, cami tablosunu da hayatlarında Dar-Ül Hadis’in farklı bir yeri olduğunu anlasınlar diye hediye ediyoruz” dedi.

Dar-Ül Hadis Camisi’nin ulusal ve uluslararası alanda çeşitli ödüller aldığını ifade eden Eroğlu, caminin Türkiye genelinde aktif ve farklı özellikleri bir arada bulunduran bir cami olarak bilindiğini dile getirdi.

Avluda tavus kuşları ve kazlar

Düğün öncesi fotoğraf çekimi için Dar-Ül Hadis Camisi’ne gelen damat Hüseyin Yüzer ise avlusundaki tavus kuşları, kazlar, temizlik ve çevre düzenlemesi dolayısıyla camiyi tercih ettiklerini söyledi.

Caminin imamının kendilerine yol gösterdiğini dile getiren Yüzer, çektirdikleri fotoğrafların kendileri için güzel bir hatıra olacağını aktardı.

Gelin Fatma Yüzer de birçok tarihi mekanda çekim yaptırdıklarını ancak Dar-Ül Hadis Camisi’ndeki çekimlerin yerinin ayrı olduğunu belirtti.

Dar-Ül Hadis Camisi

Sultan II. Murat’ın Hazreti Muhammed’i rüyasında görmesi üzerine 1435’te Dar-Ül Hadis olarak yaptırdığı camide, Osmanlı döneminde Edirne’de vefat eden şehzade ve sultanların kabirleri bulunuyor.

Yaklaşık 400 yıl devam eden 1001 hatim geleneğinin başlatıldığı Dar-Ül Hadis Camisi’nde gelenek hala yaşatılıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın