Central Park’tan Büyük Yeşil Alan

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Zeytinburnu'nda Veliefendi Hipodromonu da içine alan bölgede bir milyon metrekarelik park inşa etmek için kolları sıvadı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un ortasında New York’taki dünyaca ünlü Central Park’tan daha büyük, bir milyon metrekarelik bir park için iki yıldır çalışma yürüttüklerini söyledi. Sultanahmet’te vatandaşlarla sahur yapan Topbaş, yapımı planlanan dev şehir parkının ayrıntılarını açıkladı. Zeytinburnu’nda Çırpıcı Çayırı olarak bilinen 500 bin metrekarelik alanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, İSKİ’ye ve özel sektöre ait araziler bulunduğunu belirten Topbaş, “Bunları birleştirmek suretiyle ‘Büyük bir park yapabilir miyiz? Burayı bölgedeki üç milyon insanın kullanabileceği kent parkı haline getirebilir miyiz?’ diye bir düşüncemiz vardı. ‘Bu kıymetli alanın özel sektöre ait kısmını kamulaştırabilir miyiz?’ diye iki yıldır çalışıyoruz” dedi. 

Bir milyon metrekare alan

Veliefendi Hipodromu arazisinin SİT alanı ilan edilmesi veya tescillenmesi konusunda da bir müracaat olduğunu aktaran Topbaş, şöyle konuştu: “Çırpıcı Çayırı’nın arkasından hipodrom da tescillenip yapı yapılamaz hale geldiğinde bölge bir milyon metrekare kadar alana kavuşacak. Bu, İstanbul’un kent merkezi için en büyük alan. Burada Central Park gibi önemli bir park inşa edeceğiz.” 

Etiketler

Bir cevap yazın