ÇEİS Yapı Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) düzenlediği Yapı Tasarım Yarışması’nda ikinci dönem sona erdi. Bu yıl, “Kentsel Alanda Yenilikçi Yaklaşımlar” teması altında atıl alanları işlevlendirmeyi hedefleyen yarışmaya, öğrenci ve profesyonel kategorilerinde toplam 96 proje başvurdu. Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda 14 proje ödüle layık görülürken, projeler toplamda 295 bin TL ile ödüllendirildi.

İkinci döneminde “Kentsel Alanda Yenilikçi Yaklaşımlar” temasını merkeze alan Yapı Tasarım Yarışması’nda; kent içinde atıl kalmış veya kullanım karakteri oluşmamış yapılar, bulundukları yerin mekânsal kalitesini artıracak ve kentsel çevre içinde kimlik kazandıracak şekilde yeniden tasarlandı. Değerlendirme ölçütlerinde, çevre dostu yaklaşım ve tasarımların yaşam döngüsü içinde ihtiyaca göre dönüşebilme potansiyeli de yer aldı.

Profesyonel kategoride 41, öğrenci kategorisinde 55 olmak üzere, 96 başvurunun incelendi. Toplam 205 bin TL’lik ödülün sahiplerini bulduğu profesyonel kategoride, birincilik ipini Dilara Demiralp ve Uğur İmamoğlu ikilisinin, deniz kıyısında konumlanan tekil strüktürlerin yerle ve birbiriyle kurduğu ilişkiyle öne çıkan Ekoton projesi göğüsledi. İkincilik ödülü, Aslı Erdem, Merve Nur Başer ve Fatma Zeyneb Önsiper’in, farklı organizmalar için yaşam alanları sağlama ve doğayı içinde bulundurabilme potansiyeli taşıyan Concrete Jungle projesine gitti. Kategorinin üçüncülük ödülü, Efecan Kuyusuz, Volkan Kaya, Metin Ali Liman, Mustafa Tayyip Kaynar ve Bayram Altındağ’ın, atıl durumda kalan su kulelerinin yeniden işlevlendirilmesine odaklanan Temas projesinin oldu. Kentsel Arayüz DAM, Katmekân, Cubetopia ve Duyusal Beton projeleri ise kategorinin Eşdeğer Mansiyon ödüllerini almaya hak kazandı.

Toplam 90 bin TL tutarında ödülün dağıtıldığı öğrenci kategorisinde ise, Melis Beril Yemişçi, Melis Pınarel ve Dilşad Kurdak’ın, eğlenceli ve dinamik tasarım fikri ile rakiplerinden sıyrılan Beton Motus projesi birincilik ödülüne layık görüldü. İkincilik koltuğuna, bitkileri tasarıma dahil ederek getirdiği çözümle fark yaratan Ningen projesiyle Yeliz Kaya, Furkan Berke Çilesizoğlu, İlayda Ömer ve Kurtuluş Atasever oturdu. Kategorinin üçüncülük ödülü, Mertcan Demirhan, Umut Can Korkmaz, Emil Aliyev ve Yusuf Çoşan’ın, su sorununa, betonun öne çıktığı tasarımıyla farkındalık yaratma çabasıyla takdir gören Sarnıç isimli projesine gitti. Öte yandan, Küf-Beton, Paraboloid Kenet Kavuşma, Döngü ve PAR-KUR projeleri Eşdeğer Mansiyon ödüllerinin sahibi oldu.

ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Suat Çalbıyık, sektörün yaratıcı yönünün görünürlüğüne sağladıkları katkıdan memnuniyet duyduklarını belirtti ve ödüle layık görülen projelerin hayata geçirilmesi konusunda da sorumluluk alacaklarının altını çizdi.

Yeni görevimiz, dereceye giren ve ödül kazanan projelerin hayata geçirilmesini sağlayabilmek. Bu konuda önemli bir tecrübemiz ve yöntem bilgimiz bulunuyor. ‘Kamusal Alanda Yenilikçi Adımlar’ temasıyla 2019 yılında düzenlediğimiz ilk yarışmada, profesyonel kategoride üçüncülük ödülünü alan Yeşil Beton projesi, Sendikamızın Genel Merkezinde ve Mardin Yeşilli Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Gençlik Merkezi’nde hayata geçti. Farklı projelerin uygulanabilmesi adına, Belediyelerimizin yenilikçi çalışmaları kent paydaşları ile buluşturmaya duyduğu isteklere destek veriyoruz. Bu yılın kazanan projelerini de kamu kurumları ile iş birliği yaparak, kentlerimizin uygun bölgelerinde vatandaşlarımızla buluşturmak için sabırsızlanıyoruz. Uygulama sürecinde ÇEİS olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” 

Yapı Tasarım Yarışması ve ödül alan projelerle ile ilgili ayrıntılı bilgiye yarışmanın internet adresi üzerinden ulaşılabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın