“ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması – 2020” Sonuçlandı

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK)’in düzenlediği “ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması-2020” sonuçlandı.

Geleceğin profesyonelleri olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin bir ekolojik köy yerleşimi üzerinden uygulanabilir, sürdürülebilir, yenilikçi fikirler ile çözümler üretmelerini teşvik etmek amacıyla ilk kez düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanındaki 74 üniversiteden toplam 460 kişiden oluşan 198 takım başvuruda bulundu.

Üniversitelerin İnşaat, Çevre, Makine, Mekatronik, Elektrik, Orman Endüstri, Elektrik- Elektronik, Enerji Sistemleri Mühendislikleri ile Mimarlık, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir Bölge Planlama bölümlerine yönelik ve disiplinler arası iş birliğine açık olarak gerçekleştirilen yarışmada, 44 üniversiteden 222 kişinin oluşturduğu 82 takım fikir projelerini gönderdi. ÇEDBİK üyeleri ve akademisyenlerden oluşan seçici kurul, projeleri uygulanabilir özellikte olması, bulunduğu bölgeye destek sağlaması, mevcut doğal kaynakların yeterince kullanması, sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olması, enerji korunumunu ve verimliliği dikkate alması, sürdürülebilir malzemeleri ile tekniklerden yararlanması gibi kriterlere göre değerlendirdi.

“ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması-2020” yarışmasında önerileri değerlendirilen 82 takımdan, 12 sıra numaralı CU357 rumuzlu takım birincilik, 29 sıra numaralı AH2OZ rumuzlu takım ikincilik, 13 sıra numaralı AT963 rumuzlu takım üçüncülük ödüllerine hak kazandı. 23 sıra numaralı AC7DS rumuzlu takım, 47 sıra numaralı TİG00 rumuzlu takım ve 55 sıra numaralı AİSBK rumuzlu takım ise eş değer mansiyon ödülüne değer bulundu.

ÇEDBİK üyelerinin yanı sıra derneğin iş birliği yaptığı sektörün farklı kollarındaki önde gelen kuruluşlar; Arup Türkiye, GBCI Europe, Kalebodur, Saint-Gobain, Türk Ytong ve Vitra yarışmaya destek vererek katkı sağladı.

1. Ödül

  • Ebru Hanna Balık (Ekip Başı) – İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Aysun Keçeli – İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Derya Tekin – İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Egenur Bakkal – İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Nurşah Kavi – İstanbul Teknik Üniversitesi

2. Ödül 

  • Özge Aktürk (Ekip Başı) – Maltepe Üniversitesi
  • Ahmet Yasin Sever – Maltepe Üniversitesi
  • Özge Yorgancı – Maltepe Üniversitesi

3. Ödül

  • Burak Çıkırıkçı (Ekip Başı) – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünv.
  • Hasan Murad Adalı – İstanbul Teknik Üniversitesi

Eşdeğer Mansiyon

  • Mine Dilmaç (Ekip Başı) – Çankaya Üniversitesi
  • Duygu Savur – Çankaya Üniversitesi
  • Berkay Akyüz – Çankaya Üniversitesi
  • Kazım Berkay Çakır – Çankaya Üniversitesi
  • Selin Gökçe – Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre

Eşdeğer Mansiyon

  • İsrafil Taşlıbeyaz (Ekip Başı) – İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Göksu Eda Yılmaz – İstanbul Teknik Üniversitesi

Eşdeğer Mansiyon

  • Alperen İstek (Ekip Başı) – Maltepe Üniversitesi
  • Sırrı Berkay Kara – Maltepe Üniversitesi
Etiketler

Bir cevap yazın