Çaycuma Spor Merkezi Proje Yarışması’na büyük ilgi

Çaycuma Belediyesi'nin içinde kapalı yüzme havuzu da bulunan spor merkezi mimari proje yarışmasına rekor sayıda katılım oldu.

Projelerin son teslim tarihi olan 24 Mart, 17.00’ye kadar 114 proje yarışma sekretaryasına ulaştı. Yarışmaya gönderilen kimi dosyaların yurtdışından gelmiş olması dikkat çekti. 26 Mart itibariyle seçici kurulun değerlendirme çalışmalarına başladığı ve sürecin 4 gün süreceği açıklandı. Katılımcıları arasında ülkenin önde gelen mimarlık bürolarının da bulunduğu yarışmanın sonuçları 2 Nisan Cumartesi günü Çaycuma Belediyesi Sosyal Tesisleri Seka Lokali’nde yapılacak kolokyumla duyurulacak.

Kolokyumda seçici kurul, hangi eseri, neden seçtiğini de kamuoyuna duyuracak. Törenin ardından yarışmaya katılan projelerden oluşan sergi halk tarafından da gezilebilecek. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Yarışmamıza 114 gibi büyük bir katılımın olması beni çok mutlu etti. Spor merkezimizle ilgili her biri ehil ellerden çıkmış 114 ayrı tasarımı görmek müthiş etkileyici bir şey. Adeta rüyada gibiyim. Belediye Başkanı olmanın ötesinde, sektörde uzun yıllar hizmet vermiş bir teknik eleman olarak da bambaşka bir sevinç yaşıyorum.

Çaycuma’ya en yakışan, mekana en uygun, işlevi en yüksek ve maliyeti en düşük olan projeyi hayata geçirerek ilçemize muhteşem bir eser kazandıracağız. Katılımın bu kadar yüksek olmasında, hiç kuşku yok ki, seçici kurulumuzun çok payı var. Onların isimlerine duyulan güven bu tablonun ortaya çıkmasını sağladı. Jürimizin her biri diğerinden değerli sayın üyelerine çok teşekkür ediyorum. Şimdi değerlendirme süreci başladı. 2 Nisan’da yapılacak kolokyumla sonuçlar ilan edilecek. Seka Sosyal Tesisler içindeki lokalimizde yapılacak kolokyuma tüm Çaycumalıları davet ediyorum” dedi.

Etiketler

1 Yorum

 • omer-yilmaz says:

  Çaycuma’dan merhaba,
  Henüz çalışıyoruz. Yazıldığı gibi Cumartesi sabahı çalışmaya başladık.

  İdareler, yarışmalar devam ederken, web sitelerinde bu ve benzeri pek çok haber yapıyor. Kimi zaman bu haberlerde çalışma alanından, paftaların fotoğrafının yayınlanması bile söz konusu olabiliyor. Bunun olmaması için jüriler, en azından bu konuda tecrübeli jüriler çaba sarfediyor. “Aman Başkanım, fotoğraf çekilmesin, basın içeriye girmesin.” gibi sözlerle bu konuların krize neden olabileceği idarelere aktarılıyor.

  Web sitesinde yer alan haberler de idarelerin basın büroları tarafından yazılıyor. Hiçbir idare jüriye “bu haber olmuş mu, bir baksanıza” demiyor. Ve yarışmalarda ve yarışma dışı alanlarda Türkler olarak “en” “ünlü” gibi meseleleri oldukça severiz, ünlü mimarlar için bakınız: http://www.unlumimar.org

  Bununla birlikte jüri çalışması başladığında projeler, kimlik zarfları dolayısıyla kimlikler artık jürilerin kontrolündedir. Bu yarışmada da öyle oldu.

  Çaycuma ölçeğinden, güzel bir heyecanla yazılan “ülkenin önde gelen mimarları” sözünün bu denli ciddiye alınması, bunun üzerinden şüphe duyulması oldukça garip.

Bir cevap yazın