Camiye Çevrilen Trabzon Ayasofyası’nda Ağır Tahribat İddiası

2013’te camiye çevrilen Trabzon’daki Ayasofya Kilisesi’nde büyük bir yıkım yaşandığı iddia ediliyor.

1250 yılında inşa edilen tarihi Ayasofya Kilisesi, 2013’te camiye çevrildikten sonra 800 yıllık fresklerin üstü örtüldü, bir kısmı ise kazındı.

“İşçilerin freskleri kazıdığı görülüyor”
Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, yaptığı açıklamada Ayasofya’nın özellikle camiye dönüştürüldükten sonra ciddi oranda hasar gördüğünü söyledi. Muhcu; “Tarihi Ayasofya Kilisesi, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat talimatıyla 2013’te camiye dönüştürüldükten sonra, çok büyük hasar gördü. İlk olarak kadınlar için ayrı bir bölüm oluşturulması gerekçesiyle paravanlar çekildi, bunun için de duvarlara çiviler çakıldı. Ardından namaz kılmaya giden cemaat için zemini bütünüyle halıyla kapladılar. Yakın zamanda da içeride bulunan işçilerin freskleri kazıdığı görülüyor” dedi.

“Tesisat uygulamaları mimari bütünlüğü bozacak şekilde yapıldı”
Başkan Muhcu, konuyla ilgili Mimarlar Odası olarak suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek; “Ayrıca kilisenin cami kullanımına dönüştürülmesi için tesisat uygulamaları mimari bütünlüğü bozacak şekilde yapıldı. Mihrap yerleştirildi, kilisenin yan duvarlarındaki freskler kazındı, inşaata ilişkin fiziki uygulamalar yapıldı. Zeminin ve mozaik panonun üzeri ahşap ve halı ile kaplandı ve elbette tüm bunlar kilisenin yapısına zarar verdi. Kilisenin tavanında İsa’nın doğuşunu sembolize eden bir ikona var, hazırlanan projeyle bu ikonanın görünmemesi için tavanın kaplanması da öngörülüyor. Bu da bize gösteriyor ki, müze için hazırlanan proje restorasyon için değil, yapıyı kalıcı olarak camiye dönüştürmek için. Hazırlanan röleve projesi ile gerçek durum gizlenmiyor. Uygulamalar, bildirilmesine rağmen durdurulmadı. Sorumlular hakkında 2863 sayılı kanun kapsamında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

1964’te müze, 2013’te cami
Trabzon’daki Ayasofya Kilisesi, İmparator I. Manuel tarafından 1250-1260 arasında manastır kilisesi olarak yaptırıldı. Fatih Sultan Mehmet döneminde de kilise olarak kullanılan yapı, 1964’ten sonra müze olarak ziyarete açıldı. 2012’de Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen müzenin, 2013 yılında da cami olarak açılışı yapıldı.

Ayasofya’nın camiye çevrilmesi, kilisenin çevresinde üç cami daha olması nedeniyle tepki çekmişti.

Etiketler

Bir cevap yazın