Büyükşehir Belediyesi’nden Saray Kararı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi olağanüstü toplandı. Toplantıda, Atatürk Orman Çiftliği'nin, Başbakanlık'a ayrılan belediye hissesinin, Cumhurbaşkanlığı adına tahsis edilmesi kararlaştırıldı.

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) yerleşkesinde bulunan ve daha önce Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Başbakanlık için tahsis ettiği 8 dönümlük arazi, dün yeniden Meclis gündemine geldi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında olağanüstü toplanan Meclis, daha önceki kararı iptal ederek, 8 dönümlük araziyi Cumhurbaşkanlığı’na tahsis etti.

Sarayın içinde bulunduğu arazideki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait 8 bin 406 metrekarelik arazi, nisan ayında Meclis’te alınan kararla trampa edilerek 2 yıllığına Başbakanlık adına Cumhurbaşkanlığı Sarayı için tahsis edilmişti. Dünkü Meclis toplantısında alınan yeni karara göre 63886 ada 6 parseldeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait ve Başbakanlığa tahsis edilen hisse, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Hizmet Binası olarak kullanılmak üzere Başbakanlık tahsisi iptal edilerek Cumhurbaşkanlığı adına tahsis yapıldı.

CHP ve MHP Ret Oyu Verdi

CHP ve MHP gruplarının ret oyu verdiği oylama AK Partili üyelerin oy çokluğuyla kabul edilirken, kararda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Hizmet Binası olarak kullanılmak üzere iki yıl süre ile bedelsiz olarak 5393 sayılı kanunun 75. maddesinin d bendi gereğince Cumhurbaşkanlığı adına tahsis edilmesi ve bu süre içinde trampa yapılması kararlaştırıldı.

CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, “Yaklaşık iki ay önce bu mecliste, aynı alan Başbakanlık hizmet alanı olarak tahsis edilmişti. İki ayda ne değişti” diye sorarken, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Burası daha önce Başbakanlıktı ama alan Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edildiği için bizim de Cumhurbaşkanlığı’na tahsis etmemiz gerekiyor. Tamamen hukuki bir formalite. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, karşı çıksa da olay hukuka aykırı değil” yanıtını verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Tahsisi Yargıya Taşıyor 

Tahsis değişikliğini yargıya taşımaya karar veren Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Atatürk Orman Çiftliği alanları ile ilgili yapılan tüm devirler hukuksuzdur, ister başbakanlığa yapılsın, ister Cumhurbaşkanlığına hepsi hukuksuzdur. 5659 sayılı AOÇ Müdürlüğü Kuruluş kanunu ek maddesine göre “Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen araziler, Büyükşehir Belediyesince hiçbir şekilde maddede belirtilen amaçlar dışında kullanılamaz. Yukarıdaki fıkralarda belirtilen amaca aykırı kullanımlara teşebbüsün ve/veya kullanımın tespiti halinde bu arazilerin intifa ve/veya işletme hakkı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğüne derhal iade edilir.” denilmektedir. Bu nedenle Kaçak saraya yapılan tahsis hukuk dışıdır, acilen 8 dönümlük arazi AOÇ Müdürlüğüne devredilmelidir.

Etiketler

Bir cevap yazın