Büyük Usta Mimar Sinan Projesinin Detayları Belli Oldu

İstanbul Kalkınma Ajansının eş finansmanı ile Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu koordinatörlüğünde hayata geçirilen "Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan" projesinin detayları belli oldu.

Mimar Sinan’ın ulusal ve uluslararası çapta tanınırlığını arttırmak için eserlerinin gezidirileceği rotalar belirlenecek ve “Sinan Turları” adı altında düzenlenecek bu gezilere uzmanlar tarafından eğitim almış rehberler eşlik edecek. Bunun yanı sıra Mimar Sinan Sohbetleri yapılacak ve eserlerin belirtildiği harita ve el kitapçıkları hazırlanacak.

Yapılan açıklama şöyle:

İstanbul Kalkınma Ajansının eş finansmanı ile Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu koordinatörlüğünde hayata geçirilen, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve İstanbul Rehberler Odası desteğinde yürütülen ve 7 Kasım 2014 tarihinde tanıtım toplantısı gerçekleştirilen “Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan” projesi çalışmalarına devam ediyor. Kültürel mirasımızın en önemli değerlerinden biri olan ancak eserleri hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığımız Mimar Sinan’ın ulusal ve uluslararası çapta tanınırlığını arttırmak için proje kapsamında ilk adımlar atıldı.

Projenin gidişatına, alanında uzman kişilerden oluşan Danışma Kurulu önderlik yapıyor. Öncelikli olarak; Sinan’a ait eserlerin gezdirileceği farklı rotalar üzerinden, yerli ve yabancı turistler ile mimarlık meraklılarına yönelik düzenlenecek “Sinan Turları” için gerekli saha çalışmalarına başlandı. Proje ekibi ve İRO tarafından seçilen rehberlere 2015 Mart ayı başından itibaren Dr. Sinan Genim, Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Prof. Dr. Demet Binan ve Prof. Dr. Selçuk Mülayim gibi uzmanlar tarafından eğitimler verilecek. Uzmanlaşma eğitiminin 6 Şubat 2015 tarihinde başlayan ön kayıtlarına rehberler yoğun ilgi gösterdi. Projenin son aşamasında, turların uluslararası platformda tanıtılması için dünyanın önde gelen üniversitelerindeki akademisyenler, mimarlık kuruluşları, gazeteciler ve mimarlık meraklıları davet edilerek pilot geziler düzenlenecek.

Tüm bunlara ek olarak proje kapsamında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nda Mimar Sinan Sohbetleri gerçekleştirilecek. 28 Şubat Cumartesi günü başlayacak konuşmaların ilk konuğu Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’ndan Dr. Ahmet Sezgin olacak. 1 Temmuz 2015 tarihinde sona erecek projenin sonunda turizm ürünü olarak acentelere sunulacak Mimar Sinan Gezi Rotaları dışında, eserleri gösteren harita ve rehberlere yardımcı el kitapları hazırlanacak.

Etiketler

Bir cevap yazın