Büyük Taarruza Özel Müze

TOKİ, Afyonkarahisar’da inşa edeceği müze ile Kurtuluş Savaşı’nda düşmana son darbenin indirildiği Büyük Taarruzu tüm ihtişamıyla yaşatacak.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde Afyonkarahisar’da kültürel ve tarihî varlıkların daha iyi ve daha modern şartlarda muhafaza edileceği müze ve kültür kompleksinin inşaat çalışmalarını sürdüren TOKİ, şimdi de Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde, Afyonkarahisar Tınaztepe’de Büyük Taarruzu tüm ihtişamıyla yaşatmaya hazırlanıyor.

Kahramanlık destanı gelecek nesillere taşınacak

TOKİ, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün, Büyük Taarruzun saldırı emrini verdiği Tınaztepe’de, düşman ordusuyla ilk karşılaşma anının resmedilerek hikâyesinin anlatılacağı panoramik müze inşa edecek. Böylelikle Büyük Taarruz, hafızalarda yaşatılacak ve ecdadın gösterdiği büyük kahramanlık destanı gelecek nesillere taşınacak.

Osmanlı-Selçuklu mimarisinde tasarlandı

Tınaztepe’de inşa edilecek panoramik müze, yöresel mimariden ve Osmanlı-Selçuklu mimarisinden esinlenerek tasarlandı. Osmanlı mimarisinde görünen geniş saçaklar, ön kule üzerini örten bakır kaplama çatı ve yine geleneksel mimaride örneği çok görünen kavisli dikdörtgen çatı, müze mimarisinde kullanılacak.

Çatışma anının hikayesi resmedilecek

“Afyonkarahisar 26 Ağustos Tabiat Parkı Tanıtım Merkezi” binası ve müştemilatının yapım ihalesi 5 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilecek. Panoramik müzede, Tınaztepe civarında yapılan Büyük Taarruzun ilk çatışma anının hikâyesi resmedilecek. Türk askerinin atlı ve piyade hücumlarıyla düşmanın direncini kırıp kaçmaya zorladığı tarihi durum canlandırılacak. Panoramik resmin solundan, gün ışığını arkasına almış Türk askerleri hücumu ve kaldırdıkları toz bulutları içinde yer yer siluet görüntüsü veren atlılar, önünde durulamaz bir güç gibi kademe kademe resmedilecek. İzleyici platformuna yakın bölümde siperlere ilk ulaşmış süvariler görünecek. Görünümün arka planında piyadelerimizin düşmanla göğüs göğüse çarpışması resmedilecek. Süngüleşme, top ve ağır silahlarını bırakarak kaçan Yunan piyadeleri, atlarına binerek kaçmaya çalışan düşman süvarileri de görüntülenecek. Düşman kuvvetleri orta kısımda daha çok piyade olarak çizilecek. Yer yer direnen düşmanın bulunduğu siperler ve siperlerini terk etmiş kaçan Yunanlılar resimde yer alacak. Sergilenen resmin çevresinde Afyonkarahisar bölgesine has trakit kayalıkları ve tepeleri bulunacak. Ziyaretçi platformunun etrafı da trakit kayalıkları ile çevrili olacak. Bu kayaların arasında düşmanın savaş malzemeleri bulunacak. Resmin sol ve sağ bölgesinde karşılıklı top atışlarından kaynaklanan patlama görüntüleri resmedilecek. Sol tarafta hücum eden askerlerimizin arasında Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları görüntülenecek. Bir tepenin üzerinde komutanlarımız yer alacak.

Müze ve Kültür Merkezinin yapım çalışması sürüyor

Öte yandan TOKİ, Afyonkarahisar’da müze ve kültür merkezinin yapım çalışmalarına da davam ediyor. Kültür merkezinin de inşa edilmesiyle birlikte şehrin tarihî varlıkları daha iyi koşullarda korunup sergilenebilecek. Mevcut projeye göre altı üniteden oluşacak 3 katlı kompleks, kültürel ve sosyal birçok hizmetin verilebileceği donanımlara sahip olacak. Müze bölümünde arkeoloji salonu, kent müzesi ve etnografya salonu, süreli sergi salonları, açık teşhir alanları, müze laboratuvarları, müze eğitim alanları bulunacak. Konferans salonu ve kongre merkezinde ise 400 kişilik salonla beraber görsel sunum ve sinema gösterimlerinin yapılabileceği sistemler, sahne sanatlarına uygun sahne ve teknik servisler, kongrelerde ihtiyaç duyulacak simültane çeviri altyapısı, ses ve ışık denetimi de merkezin donatıları arasında bulunuyor. Bu açıdan kompleks hem müze hem de bir kültür merkezini bünyesinde barındıracak.

Kavşak noktası Afyon’da turistik müze

Ankara, Antalya, İzmir, Eskişehir, Konya illeri arasında kavşak noktası olan Afyonkarahisar’ın bu yönü de dikkate alınarak tasarlanan kompleks, birçok sosyal hizmetin de verilebileceği bir yapı olacak. Komplekste süreli servis, satış, yiyecek/içecek alanları oluşturulacak. Şehirdeki turist yoğunluğu da dikkate alınarak tasarlanan komplekste 200 araç kapasiteli bir otopark ve tur otobüsleri için park yeri yapılacak.

Etiketler

Bir cevap yazın