Building 4Humanity Uluslararası Tasarım Yarışması’nın Kazananları Açıklandı

Building 4Humanity Uluslararası Tasarım Yarışması’nın (B4H-DC) - 2019 Tayvan Ödül kazananları açıklandı.

B4H-DC’de, Suriyeli savaş mültecilerinin Türkiye sınırında bulunan Reyhanlı kentine sosyal olarak dahil edilmesine ve entegrasyonuna katkıda bulunacak tasarım fikirleri önererek, mimarlığı sosyo-kültürel bir tesis olarak ele almayı hedefledi ve Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin topluma entegrasyonuna yönelik bir tema çerçevesinde düzenlendi.

Yarışma iki ayrı kategori üzerinden başvuru aldı; öğrenci ve yeni mezunların yanı sıra deneyimli profesyoneller tarafından yapılan başvurular kabul edildi.

Ev sahipliği Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından yapılan etkinlik kapsamında, 18-22 Kasım 2019 tarihleri arasında yarışmanın sergisi, panel dizisi ve kolokyum gerçekleştirildi.

Panelistlerin arasında, mimari fenomenoloji kuramında Tenin Gözleri isimli kitabıyla öne çıkan Profesör Juhani Pallasmaa ve Dünya Mimarlık Topluluğunun (World Architecture Community) Kurucu Başkanı Prof.Dr. Suha Özkan’ın yanı sıra Meltem Ö. Gürel, Ying-Chun Hsieh ve Sheng-Yuan Huang yer aldı.

Değerlendirme komitesi de panelde yer alan önde gelen mimar ve akademisyenler tarafından oluşturuldu. Profesyonel kategoride 4 ayrı projeye mansiyon ödülü verildi.

Profesyonel Kategorisinde Kazanan Projeler:

1.Mansiyon

Sedat Dulkadiroğlu, Sinan Gan, Taha Akbulut, Onur Ünal, Sıla Kartal

2.Mansiyon

Zeynep Nur Şahbaz, Reza Jamnezhad, Shirin Mohammadhosseinzadeh Banafsheh

3.Mansiyon

Nicolai Steinø, Marwa Dabaieh

4.Mansiyon

Mustafa Mortaş, Ahmet Talha Çağla, Betül Öz

Öğrenciler Kategorisinde Kazanan Projeler:

1. Elif Arpa, Boğaziçi Üniversitesi, Sosyoloji Ana Bilim Dalı

2. Ariel Gajardo Barahona, Pablo Cantillana, Osvaldo Garrido Parada, Alejandro Olives, Danilo Reyes Universidad de Valparaiso, Chile

3. Çağan Köksal, Barış Açık, Burak Arifoğlu, Begüm Yoldaş, Akın Ertürk, Kadir Has Üniversitesi

1.Mansiyon

Constanza Soto Peña, María Paz Farías Henríquez, Carolina Alejandra Carvajal Ogaz, Javiera José Jaramillo Arratia, Stephanie Gabriela Reveco Guzmán, Universidad de Valparaiso, Chile

2.Mansiyon

Wang Yujie

3.Mansiyon

Natalia Labrin Hinojosa, Francisca Alejandra Gonzalez Zarate, Camila Belén Orellana Fuentealba, Renato Jean Piero Vassallo Moreno, Universidad de Valparaiso, Chile

Etiketler

Bir cevap yazın