Bu yarışa girmemiş hali…

Yapımında Türklerin de çalıştığı Rusya'da inşa edilen Mercury City, Avrupa'nın en yüksek gökdeleni seçildi.

Moskova’nın ünlü Moscow City gökdelenler sitesinde yer alan ve toplam yüksekliği 338 metre olan “Mercury City”, Londra’daki “The Shard” gökdelenininden 28 metre daha yüksekliğe ulaşarak Avrupa’nın en yüksek gökdeleni ünvanının yeni sahibi oldu. 2012 yılı sonunda hizmete açılması beklenen 180 bin metre karelik alana sahip gökdelen toplam 75 kat. Büyük kısmı ofis, üst katları ise lüks daireler olarak tasarlanan Mercury City’nin inşaatı Türk taşaron şirketi Rasen Stroy tarafından gerçekleştirildi.

‘YARIŞ NİYETİ YOKTU’
Mercury Başkanı Rus milyarder İgor Kasayev, yaptıkları gökdelenin sadece kendi şirketinin değil aynı zamanda Rusya’nın da kalkınması ve hızlı gelişiminin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Kasayev, “Bu gökdelenin inşaatına başlarken kimseyle yükseklik yarışmasına girme gibi bir planımız yoktu. Ama en yüksek gökdeleni yapmaktan da bugün gurur duymaktayız” dedi.

Mercury City Genel Müdürü Vyaçeslav Basati ise konuşmasında yaptıkları gökdeleni denizaltı gemiye benzeterek “Denizaltı gemilerde en ince detaylar ne kadar dikkate alınıyorsa biz de bu gökdelende insanların rahat etmesi için en ince detayları dikkate aldık” dedi. Tören bitiminde İHA’ya konuşan Basati, “Türk şirketi Rasen Stroy’dan çok memnunuz. Genelde inşaat süresi boyunca siparişçi ile taşaron firma arasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ama Rasen Stroy ile tüm sorunları karşılıklı yardımlaşarak yapıcı bir şekilde çözüyoruz. Aramızda bir güven ortamı mevcut. Bu güven sayesinde şimdiye kadar bir çok başarılı projelere birlikte imza attık” şeklinde konuştu.

Avrupa’nın en yüksek gökdeleninde bir Türk şirketinin de emeğinin olmasından büyük gurur duyduklarını belirten Rasen Stroy Genel Müdürü Ahmet Rende de, “Bu projenin Türk firması tarafından yapılmış olması bir gurur meselesidir. Ayrıca bu bina Rusya ve Avrupa’nın en yüksek binası durumundadır. Türk taşaron şirketi olarak bu işi başarıyla bitirmiş bulunmaktayız ve çok yakın bir tarihte teslimatı yapılacaktır” diye konuştu.

Rasen Stroy Proje Yöneticisi Zafer Gürsoy ise “Projeyi Aralık 2012’de teslim edeceğiz. Ama tam teslim önümüzdeki yılın eylül ayında olacak. Binada son sistem izleme sistemleri bulunmakta. Ayrıca giriş kontrol, video, ısıtma, havalandırma sistemlerinde en son teknoloji kullandık. Genelde Avrupa üretimi ürünleri tercih ettik. Çok fonksiyonlu bir bina olarak inşa ettiğimiz bu gökdelenin buradaki firmalarda çalışacak veya üst katlardaki lüks dairelerde yaşayacak olan insanlara rahat bir ortam sağlayacağından eminiz” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın