Bu Plan Beykoz’u Bitirir

2B arazilerini ve doğal sitleri imara açan düzenlemeye Büyükşehir Belediyesi bile “konut ve nüfus yoğunluğunu artırır” diye görüş bildirdi.

Beykoz’daki İstanbul’un en değerli 2B arazilerini imara açma çalışmaları son aşamaya geldi. Yaklaşık 7 milyon metrekarelik alan için hazırlanan imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıkarıldı.

Yarısına yakını hazineye ait olan alanın 2 milyon 333 bin metrekarelik kısmı da 2B. İlçenin doğal sit olan merkez mahalleleri için hazırlanan yeni imar planlarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi bile “konut ve nüfus yoğunluğunu artırır” yönünde görüş bildirdi.

Beykoz 1. Bölge 1/5 bin ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı revizyon planları 30 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylandı. 19 Ocak’ta askıya çıkan planlar 17 Şubat’a kadar itiraz için askıda kalacak. PlanlarGümüşsuyu, İncirköy, Soğuksu, Çubuklu, Kavacık ve Yenimahalle’nin bir kısmı ile Göztepe ve Rüzgârlıbahçe mahallelerinin tamamını kapsıyor. Bu mahalleler, orman özelliğini yitirmiş 2B arazileri ve doğal sit alanında kalıyor.

Planlama alanının 3 milyon metrakesi orman, 3 milyon metrekaresi konut, 1 milyon 747 bin metrekaresi boş arsadurumunda. 273 bin metrekarelik alan ağaçlık olarak gözüküyor. Ticaret, ofis, atölye ve otel alanlarının toplam oranı yüzde 2’lik dilime sahip.

Yarısı Hazine’ye Ait

Açık ve yeşil alan olarak nitelendirilebilecek ağaçlık, hobi bahçesi, mesire yeri ve park alanları toplamı 540 bin metrekare. Planlama alanında hazineye ait arazi yüzde 48’lik paya sahip. Bu, 4 milyon 557 bin 924 metrekareye denk geliyor. Devlet ormanı olan arazi de 2 milyon 419 bin 389 metrekare. Bu durumda planlama alanının yarısına yakın bölümü Maliye hazinesi mülkiyetinde. Maliye hazinesine ait 4 milyon 557 bin metrekarelik alanın 2 milyon 333 bin metrekarelik bölümü 2B arazisi. Planlama alanında toplam konut alanı 2 milyon 900 bin metrekare. Konut +ticaret alanı 200 bin metrekare.

Alan içinde kalan Gümüşsuyu, İncirköy, Soğuksu ve Yenimahalle daha önce “özel proje alanı” ilan edilmişti. Toplam kapladığı alan 2 milyon 140 metrekare. Bu alanın tamamına yakını da 2B. Dönüşümü teşvik etmek için buradaki doğal sit alanında yapılaşma oranı 1.20, yükseklik 15.50 metre olarak belirlendi.

Mezarlıklar da Planlandı

Planlama alanının önemli bir kısmı doğal eşiklerle çevrili. Rüzgârlıbahçe’nin güneydoğusunda Elmalı Havzası bulunuyor. Yenimahalle ve Kavacık mahallelerindeki 2 adet mezarlık da planlama alanı içinde. Biri özel olmak üzere 11 ilköğretim, 2’si özel 4 ortaöğretim ve bir lise de özel proje alanında. Planlama alanında 15 cami bulunuyor. Planlama ile 4 adet yeni dini tesis alanı önerildi, bir dini tesis alanı iptal edildi.

Bölge Parkına Gazino

Plan içinde Bölge Parkı da bulunuyor. Bölge parkında sökülüp takılabilir malzemeler kullanılması kaydıyla yüksekliği 4.5 kat olacak şekilde çay bahçesi, kır lokantası, kır gazinosu, büfe gibi günübirlik kullanımlar ve açık alan düzenlemeleri yer alabilecek.

İBB’den Uyarı

İBB Şehir Planlama Müdürlüğü, hazırlanan plan teklifi ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderdiğigörüş yazısında çekincelerini dile getirdi. Yazıda, 2005 tarihli planlarda 52 bin olan nüfusun yeni plan teklifinde yeni alanlar imara açılarak, konut yoğunluğu artırılarak 110 bine çıkarıldığına dikkat çekti. Nüfusu yaklaşık 2 katına çıkaran planlarda buna uygun olarak donatı alanlarının artırılmadığı, özellikle park alanı ve bölge parkı alanlarının belirgin şekilde azaldığı vurgulandı.

Etiketler

Bir cevap yazın