Brüksel’in Simge Yapılarından Arlon-Trier Binası Yenileniyor

Brüksel’de Avrupa Parlamentosu dahil olmak üzere Avrupa Birliği'nin ana binalarının merkezi olan European Quarter’ın kalbindeki simge yapılardan Arlon-Trier Binası, sürdürülebilir bir gelecek için önümüzdeki birkaç yıl içinde etkileyici bir yenilemeye konu olacak.

Arlon-Trier Binası’nın yeni sahipleri, proje geliştiricileri BPI Real Estate ve AG Real Estate, Brüksel’deki usta inşaatçılarla iş birliği yaparak binayı yenilikçi bir ofis kompleksine dönüştürmeyi hedefliyor. Büyük ilgi gören mimari yarışma neticesinde TRANS – Util – CES ekibi, mevcut binanın mimarisine bütünüyle saygı gösteren cesur yapısal seçimleri ile yenilemeyi gerçekleştirmeye hak kazandı.

Tasarım ekibi, binanın merkezinde çok sayıda kapsamlı yapısal müdahale yapıyor, ancak ikonik ve çarpıcı biçimde tekrarlayan karakterin korunması için dış kabuğu neredeyse el değmeden bırakıyor.

İç mekanların kalitesini artırmak için ağır sütunlardan oluşan tüm iç yapı merkezden kaldırılıyor, yerini döşemelerin kablolarla bağlandığı makas sistemi alıyor. Bina içerisinde daha fazla ışık akışı ve ferahlık sağlarken ofislerin düzenlenmesinde de esnekliğe imkân veriyor. Ayrıca, mekanların verimli kullanılması ile yeraltındaki birinci ve ikinci katlar yeni işlevler kazanıyor.

Dönüşüm ile birlikte bina, zemin üzerinde 18.500 m²’lik bir yüzey alanına ve -1 ve -2 seviyelerinde ilave 1700 m²’lik ek kullanışlı yüzey alanına sahip olacak. Geleceğin sakinleri; ortak çalışma alanları, konferans salonu, toplantı odaları, spor alanı, çatı terasları, bahçe ve bisiklet park yeri gibi tesislere erişebilecek.

Yeşillendirme ve sürdürülebilirlik, projenin bir diğer odak noktası oluyor. Yalnızca mevcut mimarinin korunması değil, aynı zamanda çalışmanın ekolojik ayak izinin mümkün olan her yerde azaltılması; sürdürülebilir gelecek sağlamaya yönelik kavramsal, teknik ve mimari seçimler ile BREEAM “excellent” ve Well “gold” sertifikalarının alınması hedefleniyor.

Bu hedefler doğrultusunda binanın kabuğu ve teknik tesisleri, karbon emisyonlarını ve enerji tüketimini önemli ölçüde azaltmak için yenilenecek. Binayı fosil yakıttan arındırmak için güneş panelleri ve ısı pompaları kullanılacak. Ayrıca, biyolojik çeşitliliğe katkıda bulunmak ve bölgedeki kentsel ısı adası etkisini azaltmak için hem zemin seviyesinde hem de on ikinci kattaki çatı terası da dahil olmak üzere mümkün olduğunca çok yeşillik entegre edilecek.

Projenin 2023-2024 yılları arasında hayata geçirilmesi planlanıyor.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın