Birmingham’da Brütalist Bir Yapıya Veda

Brütalist mimar John Madin tarafından tasarlanan Birmingham Merkez Kütüphanesi'nde yıkım başladı.

Kütüphane yapısının korunması için oluşturulmuş “Keep the Ziggurat” gibi sivil grupların gösterileri tabii ki sonuçsuz kaldı. Birmingham Konseyi’nin yapıyı yıkma kararı aynı zamanda mimarlık camiasında da üzüntüyle karşılandı. BBC ise son zamanlarda yapının farklı işlevlerde kullanılabileceği göstermek üzere fikirler derlemişti: Yeni İngiltere Parlamentosu, uluslararası ticaret merkezi ya da kaya tırmanışının yapılabileceği büyük bir mekan…

2012 yılında vefat eden Madin, yaşamı boyunca en önemli modernist yapılarından üçünün yıkılışına şahit oldu. Birmingham Kütüphanesi ilk yapıldığı dönemde, kentin Planlama ve Yenileme Müdürü tarafından “beton ucube” olarak nitelendirilmiş, Prens Charles ise bu kütüphaneyi “kitapların tutulduğu değil yakıldığı bir yer”e benzetmişti.

Kütüphanede daha yıkıma başlanmadan Mecanoo Architects’in Avrupa’nın en büyük halk kütüphanesi sıfatlı tasarımı Birmingham Kütüphanesi bitirilmişti ve 2013 Eylül’de açılmıştı bile.

Madin’in kütüphanesinin yerine ise 550 milyon Pound değerinde Paradise Circus adı verilen karma bir proje inşa edilecek. Bu projede ofisler, alışveriş merkezi ve 250 odalık bir otel yer alacak.


Paradise Circus Öneri Projesi

Etiketler

Bir cevap yazın