Bozcaada’nın En Bakir Koyu İhaleyle Talana Açılıyor

Bozcaada’nın en büyük ve bakir koylarından olan Sulubahçe Koyu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılıyor.

Bozcaada Haber, Sulubahçe Koyu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarıldığı bilgisine ulaştı. Bozcaada Haber’in ulaştığı ihale duyurusuna göre, Sulubahçe Koyu 22 Kasım’da Ankara’da Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü tarafından 3 yıllığına ihaleye çıkacak.

Bozcaada Belediyesi’ne ve Bozcaada Kaymakamlığı’na herhangi bir bilgilendirici yazı ya da duyurusu yapılmadığı öğrenilen ihale için yıllık muhammen bedelin 227.200,80 TL olduğu öğrenildi. 100 TL ile başvuru yapılabilecek ihalenin geçici teminatı ise 6 Bin 820 TL olarak ifade ediliyor. Ancak ihale şartlarının öğrenilebileceği adres ise yine ihalenin yapılacağı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü olarak gösteriliyor.

SAHİLE BÜFE YAPILACAK!

Toplamda 7.545,65 m2’lik alanın ihale edileceği belirtilen koyda 1 adet 6m2’lik büfe, 1’er adet bay/bayan duş, 1’er adet bay/bayan wc, 1’er adet bay/bayan soyunma kabini ve şezlong ve şemsiye hizmeti verilmesi ihale şartlarında belirtiliyor.

Sulubahçe Koyu, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 46. ve Tabiat Varlıkları ve Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmeliğin 25/b maddeleri uyarınca açık teklif usulü ile ihaleye çıkartılacak.

Ancak daha önce Beylik Koyu’nda olduğu gibi ihale için ne Bozcaada Belediyesi’ne ne de Bozcaada Kaymakamlığı’na bakanlık tarafından bir bilgi verilmediği öğrenildi.

BAŞKAN YILMAZ BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK

Daha önce de iptal edilen Beylik Koyu’nun ihale edilmesine karşı çıkan ve tepki gösteren Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz Bozcaada Haber’e, iddialar hakkında bilgisi olduğunu yarın konu hakkında basın açıklaması yapacağını ve orada atılacak adımların neler olacağını açıklayacağını ifade etti.

BEYLİK KOYU DA İHALE EDİLMİŞTİ

2014’ün Aralık ayında Beylik Koyu’nun adadaki yerel yönetimin ve halkın bilgisi dışında Çanakkale İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ndeki bir çalışana ihale edildiği öğrenilmişti. İlk olarak Bozcaada Haber’in ihaleyi öğrenmesinin ardından konu ulusal basına taşınmıştı. Ardından da iddiaların doğruluğu anlaşılınca gerek ada halkı tarafından gerek de Bozcaada Belediye Başkanı tarafından ihaleye tepkiler gelmişti. Son olarak Bozcaada Haber ve Bozcaada Forum sosyal medyada #bozcaadabizim etiketi ile bir kampanya düzenlemişti. Bu kampanyaya ise yüzbinlerce kişi destek vermişti.

Son olarak Beylik Koyu’nun nasıl bir ihale yolu ile ihale edildiği tartışmaları sürerken gelen yoğun tepkiler üzere bakanlık ihaleyi kazanan kişinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü’nde çalıştığı için önce ihaleyi iptal etmiş, sonrasında ihale ile ilgili soruşturma başlattığını duyurmuştu. İhalenin iptal edilmesinin 1 ay öncesinde Beylik Koyu’da karaya oturan ve hala kurtarılamayan geminin bakanlığın ihaleyi iptal etmesindeki bir neden olduğu da iddialar arasındaydı.

Etiketler

Bir cevap yazın