“Böyle Zalımlık Olur mu?”

Kentsel dönüşümün bir rant alanına dönüşmesi, halkı mağdur etmeye devam ediyor. Gaziantep Şahinbey Belediyesinin başlattığı Düztepe Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Nuripazarbaşı bölgesindeki kısmı tamamlandı.

Proje şimdi de Özdemirler Caddesi ve bağlı mahallelerde yaşayanların gündeminde. Tamamlanan kısımda 1800 evin yıkıldığını belirten Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, bunların yerine proje kapsamında 1071 konut yapıldığını belirtiyor ve bir kısmının da evleri yıkılan vatandaşlara takas yoluyla verilmek üzere ayrıldığını söylüyor. Ancak gazetemize konuşan çok sayıda kişi, proje nedeniyle mağdur olduklarını ve yeni konutların mahalle halkı için olmadığını dile getirdiler.

UYKULARIMIZ KAÇTI

Kentsel dönüşüm deyince akla ilk onun adı geliyor mahallede; Samancı Yaşar Amca. Yaşar Güleç’in, cadde üstündeki iş yeri de yıkım kapsamında 284 metrekarelik yere belediyenin değerinin çok altında fiyat biçtiğini söyleyen Güleç, “Böyle zalımlık, yezitlik olur mu” diyor. Diğer esnaflara da ederinden düşük bedeller teklif edildiğini dile getiren Güleç, kimsenin bu teklifleri kabul etmeye niyeti olmadığını belirtti. Güleç, “Yeni yapılan yerde çok yüksek bedeller söylüyorlar. Takası da kabul etmiyor. Bize takas diye teklif ettiği yer Mavikent’te. Neden gidiyorum mahallemden? Mahallelinin uykuları kaçtı” diyor. Geçen hafta mahallede belediye başkanını protesto edenlerden biri olduğunu söyleyen Güleç, “Başkana derdimi söyledim, ‘yıktırma’ diyerek dalga geçti. Böyle belediye başkanlığı mı olur? Bari derdimi dinle. Yıktırmadığımda kapıma çevik kuvveti diktiğinde ne yapayım” şeklinde konuştu.

YARAYA KURT GİRMEDEN…

Nuripazarbaşı’ndaki yıkımlara karşı mücadele edenlerden biri olan Mehmet Tutak ise halkı birlik olmaya ve tekliflere boyun eğmemeye çağırıyor. Yıkımlardan önce “Yaraya kurt girmeden birleşelim karşı çıkalım bu işlere” dediğini söyleyen Tutak, evleri için çok düşük bedel teklif edildiğini, bunu reddettiklerini ancak bir süre sonra yaptıklarından bıktık, ‘Allah belasını versin’ deyip istemeye istemeye evi verdiklerini anlatıyor. İş yeri için bir anlaşmaya varmaya çalışan Tutak, bundan da bir sonuç alamamış. “Biz haber beklerken mahkeme kâğıdı geldi. Burada yakaladım Başkanı, ‘Anlaşacaktık’ dedim. ‘Yok, senin buraya gücün yetmez, metresi 2 milyar’ dedi. Kırk sene emek vermişim ben buraya, burada doğmuş, büyümüşüm, bana gelip gücün yetmez diyorlar” dedi. Yeni proje bölgelerindeki vatandaşlara ‘Birleşin’ çağrısı yapan Tutak, “Şimdi seçim yaklaşıyor, hepsi gelip oy isteyecek. İnanmayın, ağlarken yanınızda olana bakın” diyor.

BUNUN BELEDİYECİLİKLE İLGİSİ YOK

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Eski Şube Başkanı Mehmet Torun da vaktiyle Düztepe’de oturmuş. Mahalleye yaptığı ziyarette konuşuyoruz. Bugün yapılan şeyin sosyal belediyecilikle bir ilgisi olmadığını söyleyen Torun, “Normalde böyle bir dönüşümde insanlara aynı semtte kalmalarını sağlayacak, evlerine karşı ev verilmeli. Nuripazarbaşı’nda yapılan tam bir rantsal dönüşüm. 40-50 bin liradan alınan evlerin yerine yapılan bir dükkan en az 450 bin lira. Bunun belediyecilik değil, ve bu halk için yapılmıyor” dedi.

HALK YERİNDEN EDİLİYOR

Mahallenin konumundan dolayı tam rant alanı olarak görüldüğünü bunun yanı sıra mahalle halkının da yerlerinden edilerek, dağıtılmak istendiğini söyleyen Düztepe Muhtar Adayı Şıho Göçmen de yapılanları ‘rantsal dönüşüm’ olarak niteliyor. “Halkı yeterince bilinçlendirmek gerek. Bu konuda bir araya gelip ortak tavır göstermemiz çok önemli. Bu projelerin halk için olmadığını görüyoruz. Neler yapabileceğimizi birlikte belirlemeliyiz. Hakkımızı aramayı bilmeliyiz” dedi.

TAKAS SORUSU!

AKP’li Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ocak ayı Belediye Meclisi toplantısında, CHP’li Üye Nihat Bencan’ın yeni konutların kaçının takasta kullanıldığına ilişkin sorusunu yanıtladı. Tahmazoğlu, “Evlerini kamulaştırdığımız vatandaşlarımıza evine karşılık Etiler’de, Serinevler’de ve Mavikent’te ev teklif ettik. Ayrıca yerinde konut alabileceğini veya parasını alabilirler diye beş ayrı teklifte bulunduk. Kentsel dönüşümde evi kamulaştırılan vatandaşlarımızdan Etiler’de 296 konuttan 167’si, Perilikaya 300 evlerde 50 tanesi, Mavikent’te 17 ve Çamlıca 1. etapta (Düztepe) 4’ü kentsel dönüşümde takasta kullanılmıştır” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın